Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: tata
WiadomośćDodano: piątek, 26 listopada 2010, 08:20 
Mam chorego tatę na SM uczęszcza codziennie do ośrodka na zajęcia dzienne instytucja ta jest wpisana do KRS i jest organizacją pożytku publicznego.W jaki sposób mogę sprawić aby 1% podatku został przekazany z pitów choćby mojej rodziny i znajomych na jego konto? A może jest inny sposób.

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: tata
WiadomośćDodano: piątek, 26 listopada 2010, 12:14 

Twoja rodzina musi w rocznym zeznaniu podatkowym np. PIT-37, PIT-36 itd. za 2010 r. wypełnić odpowiednią rubrykę dotyczącą przekazania 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Znajduje sie ona na ostatniej stronie PIT-ów i nosi nazwę "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego". Poniżej jest rubryka "Informacje uzupełniające" gdzie można tam też wpisać cel na jaki przekazuje się 1% np. " Na leczenie Pana Jana Kowalskiego" . Resztę załatwi Urząd Skarbowy który przekaże tą kwote dla tej organizacji z pismem informującym na jaki cel zostały one przekazane. Życze dużo zdrowia Twojemu tacie.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: wtorek, 30 listopada 2010, 12:40 
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie i pozdrawian .Zdrówka życzę :D

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: wtorek, 30 listopada 2010, 13:50 
Jeszcze jedno pytanko. Jeśli z zeznaniu pit 36 37 wpisane będzie ne krs instytucji i np. na leczenie Jana Kowalskiego to te pieniądze trafiają do U.S następnie ten przekazuje je instytucji wskazanej w zeznaniu a ta przekazyje te środki na konto taty ? Czy może trafiają do jednego kociołka tej organizacji i nie będzie żadnej ewidencji ile ich było i na co zostały przeznaczone? Pozdrawiam.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: wtorek, 30 listopada 2010, 19:10 

Gość napisał(a):
Jeszcze jedno pytanko. Jeśli z zeznaniu pit 36 37 wpisane będzie ne krs instytucji i np. na leczenie Jana Kowalskiego to te pieniądze trafiają do U.S następnie ten przekazuje je instytucji wskazanej w zeznaniu a ta przekazyje te środki na konto taty ? Czy może trafiają do jednego kociołka tej organizacji i nie będzie żadnej ewidencji ile ich było i na co zostały przeznaczone? Pozdrawiam.

Organizacja powinna w ewidencji księgowej wyodrębnić konta analityczne na 1% podatku otrzymany na określony cel. Szczególnie jeśli zajmuje sie np. leczeniem twojego taty czy też prowadzeniem zajęć w których udział bierze i ma go na liście uczestników, a tym bardziej gdy wie że na daną osobę 1% będzie przekazywany . Jednak organizacje nie mają obowiązku przeznaczania otrzymanych kwot na cel wskazany przez podatnika. Zdarzają się bowiem dość często wskazania na cele które akurat nie są celami statutowymi danej organizacji, lub nieprecyzyjnie sformułowane, czy też dość egzotyczne itp. Wyobraź sobie co by było jeśli ktoś przekazując 1% podatku organizacji zajmującej się wyłacznie ochroną zdrowia wpisze cel "Na organizację mistrzostw świata w nurkowaniu". Dlatego m.in. decyzja na co będa wydane te pieniadze nalezy od organizacji. Powinna wydawać na to na co dostała ale czasami wręcz się nie da, lub są inne potrzeby, oczywiście zgodne z działalnością pozytku publicznego i celami statutowymi.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: środa, 1 grudnia 2010, 13:31 
Witam . tak naprawde to w hehabilitacji mojego tatu po przekazaniu jednego % podatku nic się nie zmieni bo moja mama za jego dzienny pobyt i tak pokrywa część pieniędzy.Instytucja z wpływu tego 1% organizuje wycieczki ,wyjazdy do kina itp z tych dobrodziejstw mój tata nigdy nie korzystał bo porusza się na wózku.Miałam nadzieję że dopisamie Jego imienia i nazwiska sprawi że te pieniądze wydatkowane będą na jego osobę. Jeszcze raz dzięki.PA PA

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach