Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 1 ] 
Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Elżbieta Gurska z Gdyńskiego Stowarzyszenia "Effetha" w fina
WiadomośćDodano: czwartek, 3 marca 2011, 15:32 
Elżbieta Gurska, tłumaczka języka migowego i konsultantka do spraw osób niepełnosprawnych, Prezes Gdyńskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących, Ich Rodzin i Przyjaciół EFFETHA i jednocześnie pracowniczka Urzędu Miasta Gdyni, znalazła się w finałowej dziesiątce plebiscytu portalu Onet.pl na Kobietę Dekady. Internetowe głosowanie potrwa do 18 marca. Wyniki poznamy 22 marca.

W finałowej dziesiątce znalazły się także: siostra Małgorzata Chmielewska, Dorota Drozdowska-Szymborska, Anna Dymna, Krystyna Janda, Emilia Kotowska-Wilgosz, Irena Koźmińska, Henryka Krzywonos, Maria Siemionow, Magdalena Środa.

Głosować można na stronie internetowej:
http://wiadomosci.onet.pl/raporty/kobie ... omosc.html .

Pani Elżbieta to pierwsza w Polsce tłumaczka języka migowego i konsultantka do spraw osób niepełnosprawnych zatrudniona przez samorząd. Od 1998 r. pracuje w Urzędzie Miasta Gdyni. Jest Prezesem Gdyńskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących, Ich Rodzin i Przyjaciół EFFETHA, które założyła 13 lat temu, aby zintegrować środowisko niesłyszących i nieść im pomoc.

W 2003 r. Elżbieta Gurska została laureatką Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL Australia. W marcu 2010 r. otrzymała nagrodę im. Heleny Radlińskiej (ogólnopolski konkurs dla animatorów społecznych), a w czerwcu została finalistką konkursu „Społecznik Roku 2009” organizowanego przez redakcję tygodnika „Newsweek Polska”.

Gdyńskie Stowarzyszenie Osób Niesłyszących, Ich Rodzin i Przyjaciół EFFETHA zostało uhonorowane w 2001 r. Medalem Prezydenta Miasta Gdyni „Gdynia bez barier”. Nagrodzono je za przystosowywanie do życia osób głuchych w środowisku osób słyszących. W 2010 r. otrzymało główną nagrodę Bursztynowego Mieczyka w kategorii: innowacyjność i promowanie nowych rozwiązań. Nagrody przyznawane są organizacjom pozarządowym działającym w obszarze polityki społecznej i ochrony środowiska w województwie pomorskim.

Opis pani Elżbiety na stronie organizatora plebiscytu:
Życie Elżbiety Gurskiej – to misja, która została jej nadana przez los z uwagi na fakt, że oboje rodzice byli głuchoniemi. Już jako mała dziewczynka stała się tłumaczem i pośrednikiem pomiędzy dwoma światami słyszących i niesłyszących. Społecznik w świecie głuchoniemych to: rzecznik, tłumacz, animator, samarytanin, przyjaciel, obrońca, psycholog, asystent. Zdobyła profesjonalną umiejętność pracy z niesłyszącymi, jest tłumaczem przysięgłym, zna ich psychikę i ograniczenia i za wszelką cenę stara się z dużym skutkiem wyciągać ich z głębokiej izolacji i zagrożenia wykluczeniem społecznym. Codziennie przekonuje głuchoniemych, że wcale nie są „dziećmi gorszego Boga”. Zorganizowała wszechstronną pomoc. Powołała 13 lat temu Gdyńskie Stowarzyszenie Osób Niesłyszących Ich Rodzin I Przyjaciół EFFETHA, które skupiło głuchoniemych z Trójmiasta i okolic. Pozwoliło to na zintensyfikowanie wszechstronnej pomocy nie tylko w trudnych sprawach życiowych. Inicjowała i skutecznie realizowała zajęcia sportowe, kulturalne, rekreacyjne, turystyczne, rozrywkowe oraz duszpasterstwo i bardzo szeroko pojętą integrację społeczną a nawet rewitalizację. Głuchoniemi z uwagi na barierę komunikacyjną są zamknięci we własnych domach i nie mogą korzystać z masowych działań. Są niewidoczni w świecie słyszących, wstydzą się „migać”.

Serdecznie zachęcam do głosowania na Panią Elżbietę.


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 1 ] 

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich wiadomości

Szukaj:

Masz konto? Wpisz nazwę użytkownika i hasło

Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie  
cron