Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Nieodpowiednia nazwa działu "Śląsk"
WiadomośćDodano: piątek, 25 grudnia 2009, 11:51 
Czy nie uważacie, że pojęcie Śląsk jest szersze niż województwo o tej nazwie?

Fakt, nazwano je śląskim, ale faktycznie w jego skład wchodzi 50% ziem, które nigdy Śląskiem nie były - na przykład mam znajomych, którzy są z Bielska-Białej, Częstochowy czy z Sosnowca, którzy się strasznie irytują gdy się ich nazywa Ślązakami...

Zatem może warto byłoby zmienić nazewnictwo kategorii forów na "Śląskie"? W chwili obecnej bowiem nazwy te nie są konsekwentne...

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Nieodpowiednia nazwa działu "Śląsk"
WiadomośćDodano: piątek, 25 grudnia 2009, 21:44 
Ciesze sie ze ktos poruszyl tu ten temat bowiem jakis czas temu wyslalem do ngo.pl mejla wlasnie w tej sprawie - bez żadnego odzewu (zawiodłem się przyznam)

Sam jestem z Sosnowca i nie czuje sie w ogole Slazakiem, a moja organizacja m.in walczy z tego rodzaju przekłamaniami bo inaczej tego nie mozna nazwać kiedy nazywa się historycznie i kulturowo małopolski Sosnowiec (Zagłębie Dąbrowskie) Ślaskiem.

I nie chodzi tu o żadne wzniecanie antagonizmow tylko poszanowanie dla różnorodnosci kulturowej wojewodztwa

polecam strone www.wojewodztwoslaskie.eu www.petycja.rox.pl www.zaglebiedabrowskie.org

Pozdrawiam

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 12:52 
Nazwa Śląsk dotyczyła kiedyś obszaru między Łużycami a Ziemią Krakowską, ze stolicą we Wrocławiu. Teren, gdzie teraz znajdują się Katowice i Bytom, należał wtedy (pocz. XII w.) do Ziemi Krakowskiej.
W XII w. granica zachodnia Śląska ustaliła się na rzece Kwisie.
Jeśli dzisiaj mieszkaniec centralnej czy północnej Polski powie, że jedzie na Śląsk, to wszyscy wiedzą, że jedzie do Katowic. Widzimy, że zmieniają się pojęcia, że zmieniają się obszary, które te pojęcia oznaczają. Być może jesteśmy teraz świadkami kolejnej ewolucji pojęcia "Śląsk".

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 12:55 
Autopoprawka:
W XIII w. granica zachodnia Śląska ustaliła się na rzece Kwisie.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: sobota, 3 lipca 2010, 22:38 
Oj chodziło im o województwo śląskie pewnie :)

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach