Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 2 ] 
Autor/ka Wiadomość
Zobacz profil
 Tytuł: Jak założyć placówkę brytyjskiej fundacji w Polsce?
WiadomośćDodano: wtorek, 8 marca 2016, 15:35 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 8 marca 2016, 15:25
Wiadomości: 2
Hej,

Od 8 lat współpracuje z brytyjską fundacją. Po latach owocnej współpracy, chcielibyśmy założyć placówkę w Warszawie.

Gdzie zacząć?

Nie chcę rejestrować nowej fundacji, ale chcę otworzyć placówkę brytyjskiej, tak żeby cały zarząd i księgowowość były w rękach organizacji matki.

Czy jest to w ogóle możliwe?

Dziękuje za wszelką pomoc.


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Jak założyć placówkę brytyjskiej fundacji w Polsce?
WiadomośćDodano: środa, 9 marca 2016, 11:54 
Witam serdecznie,

Mamy w tym temacie małe doświadczenie praktyczne, gdyż mało organizacji przekazuje nam informacje zwrotną na ten temat.

art. 19 z ustawy o fundacjach mówi:

1. Fundacje zagraniczne mające siedzibę za granicą mogą tworzyć przedstawicielstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Utworzenie przedstawicielstwa wymaga zezwolenia, które oznacza jednocześnie zgodę na podjęcie działalności określonej w zezwoleniu. Zezwolenie wydaje minister właściwy ze względu na zakres swego działania oraz cele utworzenia przedstawicielstwa.
3. Zezwolenie może być wydane, jeżeli utworzenie przedstawicielstwa ma służyć realizacji celów określonych w art. 1 możliwość i cele ustanowienia fundacji; jeżeli przedstawicielstwo ma prowadzić także działalność gospodarczą, stosuje się odpowiednio przepis art. 5 uprawnienia fundatora ust. 5 zdanie
pierwsze.
4. Przedstawicielstwo jest obowiązane przestrzegać przepisów prawa obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
5. Minister właściwy ze względu na zakres swego działania oraz cele utworzenia przedstawicielstwa może cofnąć zezwolenie, jeżeli przedstawicielstwo nie dotrzymuje warunków określonych w zezwoleniu lub w istotny sposób narusza przepisy prawa obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo interes
państwa.
6. Jeżeli przedstawicielstwo lub reprezentowana przez nie fundacja naraża na szkodę bezpieczeństwo lub inny ważny interes państwa, właściwy minister może zawiesić zezwolenie. Zawieszenie zezwolenia powoduje - do czasu podjęcia decyzji w sprawie cofnięcia zezwolenia - bezzwłoczne zaprzestanie działalności objętej zezwoleniem bez odszkodowania z tego tytułu.
7. W sprawach działalności gospodarczej przedstawicielstwa stosuje się ponadto przepisy odrębne, dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez przedstawicielstwa podmiotów zagranicznych.

Myślę,że najlepiej będzie zapytać o to w Ministerstwie ,którym będą Państwo zgłaszać placówkę.

Część organizacji zagranicznych wybiera to rozwiązanie, które wiąże się z rejestracją nowego podmiotu u nas, który swą misją, zapisami statutowymi nawiązuje do działań organizacji macierzystej.

Z tymże to rozwiązanie niesie za sobą konsekwencję prowadzenia stricte osobnego podmiotu prawnego, który musi spełnić szereg obowiązków finansowych, prawnych itd.

Pozdrawiam,
Ewa Woldan- Jakubczyk
Doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 2 ] 

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich wiadomości

Szukaj:

Masz konto? Wpisz nazwę użytkownika i hasło

Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie  
cron