Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Wolontariat pracowniczy
WiadomośćDodano: niedziela, 29 maja 2011, 19:31 
Czy ktoś z Państwa miał do czynienia z wolontariatem pracowniczym? Nie chodzi mi więc o przyjmowanie wolontariuszy przez organizację, lecz o "wysyłanie" swoich pracowników przez pracodawcę w ramach wolontariatu pracowniczego do organizacji. Chodzi mi o skutki po stronie pracodawcy.

"Niestety" reguły są takie, że koszty zwiazane z akcją wolontariacką finansuje pracodawca (a nie organizacja korzystająca). Zatem pracodawca zwraca koszty podróży, wyżywienia i noclegu dla pracowników-wolontariuszy. Piszę niestety bo gdyby koszty finansowala organizacja na rzecz ktorej beda wykonywane prace wolontariackie - byłoby zwolnienie wprost wskazane w ustawie. Ale przepisy podatkowe nie przewidują wprost zwolnienia dla takiej sytuacji, o której piszę.

Art. 21.1.16 ustawy o CIT daje prawo do zwolnienia diet i zwrotu kosztów związanych z podróżą służbową. Nie można więc tego przepisu zastosować do wolonatiuszy, bo przeciez nie jadą na akcję w ramach pracy. Wolontariat jest przeciez z założenia dobrowolny, wiec pracodawca nie moze mnie tam "oddelegować" w ramach obowiazków służbowych.

Art. 21.1.17 daje prawo do zwolnienia zwrotu kosztów z tytułu wykonywania "obowiazków społecznych". Czy Waszym zdniem ten przepis mogę zastosować jako podstawę do zwolnienia z podatku zwrotu pracownikom kosztów akcji wolontariackiej?

Pozdrawiam,
artur

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Wolontariat pracowniczy
WiadomośćDodano: niedziela, 29 maja 2011, 21:00 

Art. 21.1 pkt 17 nie możesz stosowac do tego rodzaju czynności bo dotyczy on głównie diet i zwrotu kosztów wypłacanych np. radnym, posłom, senatorom itd. W internecie można znaleźć szczegółową wykładnię dotyczącą tego punktu ustawy.

Rozumiem że się pomyliłeś pisząc "ustawa o CIT" bo z pewnością chodziło ci o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych nazywaną "ustawą o PIT"

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: poniedziałek, 30 maja 2011, 09:37 
Tak, oczywiscie chodzilo o PIT :)

21.1.17 mowi zarowno o pelnieniu obowiazkow "obywatelskich" jak i "społecznych". Zgadzam się, że ten pierwszy przymiotnik odnosi sie do np. radnych, parlamentarzystow czy np. czlonkow komisji wyborczej.

Ale jest jeszcze mowa o "społecznych" i szukam argumentów, zeby podciągnąć pod to wolontariat. Mam tu dylemat, bo wolontariat nie jest "obowiązkiem", wszak jest działalnością zupełnie dobrowolną. Niemniej wolontariat tym bardziej nie podpada pod 21.1.16, gdize wprost jest mowa o obowiazkach pracowniczych.
Dlatego wydaje mi się, że interpretując 21.1.17 dość liberalnie mozna byloby uznac, że obowiązki społeczne to takze wolontariat, a zatem zwrot kosztow wolotariuszowi przez pracodawce korzystalby ze zwolnienia.

artur

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: poniedziałek, 30 maja 2011, 11:54 

Wyjaśnijmy kilka kwestii. Czy tobie chodzi o to czy kwoty wypłacane wolontariuszowi jako zwrot kosztów są dla pracodawcy kosztami uzyskania przychodu, czy też szukasz zwolnienia od podatku kwoty wypłacanej wolnotariuszowi aby on netto dostawał na rękę więcej pieniędzy? Bo jest to istotna różnica.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: poniedziałek, 30 maja 2011, 12:07 

Przeczytaj sobie poradnik na temat wolontariatu pracowniczego znajdujacy sie tu http://www.wolontariat.org.pl/repository/Publikacje/Teksty/PORADNIK_www.pdf

Myślę że wiele to ci wyjaśni jesli chodzi o te koszty

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 2 czerwca 2011, 10:23 
To opracowanie czytałem, jak również inne opracowania dostępne publicznie. Niemniej w tego typu opracowaniach jest zasadnicza nieścisłość. Autorzy powołują się bowiem na przepisy ustawy o wolontariacie (art. 45), które zobowiazują KORZYSTAJĄCEGO z pomocy wolontariusza do pokrywania kosztów (np. noclegów i wyżywienia). OK., jeśli zwraca koszty korzystający to nie mam pytań. Ale mi chodzi o przypadek, gdy koszty zwraca PRACODAWCA wolontariusza. A tak jest często w praktyce, że to pracodawca w ramach promocji idei wolontariatu wśród pracowników funduje im wolny dzień + zwraca koszty związane z wykonywaniem tej funkcji. Tego przypadku nie dotyczy art. 45.

Pozdrawiam,
artur

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 2 czerwca 2011, 10:24 
Co do tego czy chodzi o PIT czy o CIT. Ryku, wiem że to zasadnicza różnica i naprawiłem nieścisłość w pierwotnym poście. W pytaniu piszę wyraźnie, ze chodzi mi o zwrot kosztów po stronie PRACOWNIKÓW – czy stanowi ich przychód podatkowy.

artur

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 2 czerwca 2011, 11:40 

Wydaje mi się że niezbyt niedokładnie zapoznałeś się z opracowaniem do którego podałem link. W Rozdziale 9 pn. "Zwrot kosztów poniesionych przez wolontariusza", a konkretnie na stronie 38 w dziale "Zwolnienie od podatku dochodowego świadczeń otrzymywanych przez wolontariuszy" jest wyraznie opisane z podaniem podstawy prawnej co jest zwolnione, a co nie z podatku dochodowego i powinno byc wykazane w zeznaniu rocznym wolontariusza-pracownika.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 2 czerwca 2011, 12:15 
Zgadza się, że to opracowanie jest dość szczegółowe, czytałem je zresztą kilkukrotnie już jakiś czas temu. Jednak zwróć uwagę na mały niuans, który powoduje, że to opracowanie nie jest przydatne jeśli samodzielnie prześledzisz treść przepisów.

Autorzy opracowania opisują to co wynika z przepisów podatkowych ale nigdzie nie rozpatrują kwestii tego czy art. 21.1.16 rzeczywiście może mieć zastosowanie w przypadku gdy to pracodawca zwraca koszty pracownikom-wolontariuszom. Tak po prostu przyjęli a priori, że ten przepis ma zastosowanie w tym przypadku.

Przy liberalnej wykładni, art. 21.1.16 rzeczywiście można byłoby zastosować do pracownika-wolontariusza. I sam tak chciałem zrobić, ale kwestia ta była poruszana w interpretacjach MF i:

IPPB2/415-742/10-3/MG
http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=259769&i_smpp_s_strona=1

IPPB2/415-742/10-2/MG
http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=259803&i_smpp_s_strona=1

wniosek z nich jest taki, że 21.1.16 nie może być podstawą do zastosowania zwolnienia z przychodów pracownika zwrotu kosztów związanych z akcją wolontariacką, z dwóch powodów:

1) lit a) tego przepisu odnosi się do „podróży służbowej pracownika”. Wyjazd w celu udziału w akcji wolontariackiej n i e j e s t podróżą slużbową. Albowiem wolontariat z założenia jest przeciwieństwem wykonania czynności w ramach stosunku pracy. Zgodnie zaś z Kodeksem pracy o „podróży służbowej” możemy mówić wyłącznie wówczas gdy podróż dotyczy wykonywania o b o w i ą z k ó w p r a c o w n i c z y c h. Ta kwestia (że musi być związek z obowiązkami pracowniczymi) była wielokrotnie przedmiotem interpretacji i orzecznictwa i wydaje mi się, że tutaj nie ma pola do dyskusji. Mimo, że w jednej z tych interpretacji, do których link zamieszczam, MF twierdzi, ze jeśli obowiazki wolontariackie będą przedmiotem obowiazku służbowego to będzie miało miejsce zwolnienie z podatku, to wydaje mi się to nielogiczne z powodów przedstawionych w poprzednich zdaniach. Podkreslam też, że mi nie chodzi o pracownika-koordynatora, który wyjeżdza w celu organizacji pracy wolontariackiej (bo w jej przypadku niewątpliwe zakres obowiazków obejmowałby sprawy wolontariatu), ale o „zwykłych” pracowników, którzy wyjeżdzają bo się dobrowolnie zglosili i chcą wykonywać konkretne czynności wolontariackie na rzecz korzystającego.

2) lit b) tego przepisu odnosi się do „osób niebędących pracownikami”, co samo w sobie wyklucza możliwość zastosowania tego przepisu, wszak mówimy o „wolontariacie pracowniczym”.

artur

PS. Nawiasem mówiąc w tym opracowaniu jest błąd, choć może się czepiam. W przypisie nr 92 autorzy powołują się na art. 21.1.46 jakoby będący podstawą do zwolnienia diet oraz zwrotu kosztów pracownikom, podczas gdy przepis ten stawowi zupelnie o czym innym. Zapewne autorom chodziło o art. 21.1.16, który rzeczywiście dotyczy tego zagadnienia. Ale tak jak pisałem wcześniej – ten ostatni przepis dotyczy zwrotu kosztów z tytułu podróży służbowej

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: piątek, 3 czerwca 2011, 11:49 
Dziękujemy za informacje o błędzie. Poprawimy w następnym wydaniu.

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach