Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Czy taki wolontariat ma sens?
WiadomośćDodano: sobota, 22 września 2012, 12:31 
Witam,
zgłosiłam się do pewnej organizacji na wolontariat. Chciałam zdobyć doświadczenie i dowiedzieć się jak wygląda praca w organizacji pozarządowej. Wybrałam znaną w moim mieście. Zaproponowano mi umowę wolontariacką na okres pół roku. Poza tym zasugerowano mi, że jeśli faktycznie chcę się czegoś nauczyć to powinnam przychodzić na ok 6h/dziennie (od pon do pt). Oczywiście nikt nie kontroluje i nie sprawdza czy faktycznie spędzam tyle czasu w fundacji, więc mogę przyjść później, wyjść wcześniej. I teraz mam wątpliwości czy to ma sens. Czy to nie jest wyzysk żeby pracować za darmo przez pół roku po 6h dziennie? Dodam, że chodzi o doświadczenie przy pozyskiwaniu środków unijnych.

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Czy taki wolontariat ma sens?
WiadomośćDodano: sobota, 22 września 2012, 14:28 

W umowie wolontariackiej powinnaś mieć napisane dokładnie co masz robić i w jakim wymiarze czasu. To wolontariusz decyduje, czy chce swoją pracą wspomóc organizację, czy nie - trudno więc za Ciebie odpowiedzieć "czy to ma sens".

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: poniedziałek, 24 września 2012, 11:58 
Dodam jeszcze od siebie,że chwalebna jest chęć poświęcenia swojego czasu dla jakiejś organizacji.Jednak,z całym szacunkiem,organizacja też ma prawo postawić jakies warunki.Nie może być tak,że przyjdzie Pani kiedy chce i wyjdzie gdy już się jej znudzi.Będzie Pani miała swoje obowiązki bardzo podobne do obowiązków w pracy zarobkowej.I jesli uważa Pani,że każdy obowiązek to wykorzystywanie, to radzę nie wchodzić w wolontariat.
Pozdrawiam

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: środa, 3 października 2012, 15:53 
Dziękuję za uwagi, może źle się wyraziłam w pierwszym poście. Interesuje mnie wolontariat w organizacji pozarządowej, chciałabym jak najwięcej się nauczyć, dowiedzieć czegoś nowego itp. Dostałam umowę wolontariacką, mam szeroki zakres obowiązków (od obsługi ksera po przygotowanie wniosków aplikacyjnych), problem w tym, że większość czasu spędzam kserując dokumenty i chodząc na pocztę. Czuję się trochę jak piąte koło u wozu. Dlatego pytam czy taki wolontariat ma sens? Dodam, że wolontariat zaczęłam 4tyg. temu. I nie wiem czy wolontariat zawsze tak wygląda? Wiem, że nikt nie powierzy mi jakiś bardzo ważnych zadań, ale obsługiwać ksero przez kolejne 5 miesięcy to nie jest zbyt rozwijające zajęcie. Trochę inaczej to sobie wyobrażałam. I nie wiem czy mam zbyt wygórowane oczekiwania czy jestem traktowana jak "przynieś, wynieś, pozamiataj..."

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 11 października 2012, 12:32 
Chyba odpowiedź jest prosta. Po pierwsze wolontariat jest nieodpłatnym wykonywaniem pracy na rzecz osób lub organizacji, a więc z założenia nie chodzi w nim o odnoszenie osobistych korzyści. Oczywiście byłoby wskazane, aby mieć z wolontariatu satysfakcję. Pani chodzi o zdobycie doświadczenia zawodowego i nie ma w tym nic złego. Po drugie, jeśli przed rozpoczęciem wolontariatu wiedziała Pani, że np. chce poświęcać na wolontariat 2 godziny dziennie, należało znaleźć organizację, która potrzebuje wolontariusza w mniejszym wymiarze godzin. Ponadto zakres obowiązków był ustalony i pewnie można teraz negocjować czy więcej czasu będzie Pani poświęcać na kserowanie czy na pisanie projektów. Z tym, że pozostaje pytanie czy potrafi Pani to samodzielnie robić? Bo może problem polega na tym, że pracownik organizacji zrobi to dużo szybciej i lepiej. Kserować i chodzić na pocztę ktoś w organizacji musi. Odciążając pracowników w tych prostych czynnościach daje im Pani szansę na zajęcie się tymi bardziej skomplikowanymi czynnościami. Sądzę, że jedyne wyjście to powiedzenie wprost, że chciałoby się dostać bardziej ambitne zadanie. A może te bardziej ambitne zadania powierzane są wolontariuszom dopiero po pewnym czasie? Jest to zrozumiałe, bo organizacja nie wie na ile może zaufać wolontariuszowi i jakie są jego umiejętności. Natomiast wszelkie błędy mogą skutkowac dla organizacjami poważnymi konsekwencjami.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: niedziela, 14 października 2012, 16:39 
6-miesieczny wolontariat polegajacy na kserowaniu dokumentow przez 6-godzin dziennie IMO nie ma wiekszego sensu, jest to czesto niestety typowy sposob wyzysku mlodych osob przez organizacje NGO czy tez firmy; sugerowal bym krotszy wolontariat powiazany ze zdobyciem konkretnych umiejetnosci np przygotowywania wnioskow unijnych, najlepiej na poczatku miesiac probny. Lepiej niz zdobywac to jakze "cenne" doswiadczenie kserowania dokumentow w tego typu "organizacjach", pouczyc sie np jezykow obcych czy inne umiejetnosci ktore na prawde sie przydaja.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: wtorek, 16 października 2012, 11:22 
Myślę, że problemem jest to, że w tej organizacji nie ma osoby, która się Tobą zajmuje, tj. opiekuna. Dlatego dostajesz mało ambitne zadania do wykonania - nikt nie musi Cię przy nich sprawdzać i pomagać. Ale niestety, organizacja przyjmująca wolontariusza powinna wyznaczyć osobę, która będzie się nim opiekować i towarzyszyć w ścieżce rozwoju, choćby w minimalnym stopniu. A jeśli pracownicy danej organizacji są tak zajęci, że nie mają czasu zająć się wolontariuszem, to uważam, że nie powinni go w ogóle "zatrudniać" lub zaangażować go w na np. 2 h dziennie. Wcale się Tobie nie dziwię, że czujesz się w tej sytuacji jak piąte koło u wozu.. Może powinnaś z kimś na ten temat porozmawiać? I nie wciskajcie dziewczynie kitu, że wolontariat polega na tym, aby być jeleniem, lub jak kto woli "nie odnosić osobistych korzyści", bo to nieprawda. Korzyści muszą być, tylko nie finansowe. Każda ze stron musi coś dać od siebie, w tej sytuacji Ty pomagasz im w prostych czynnościach, a co proponują Ci oni? Może mają ustalony jakiś plan rozwoju wolontariusza w swojej organizacji, zapytaj o to, zamiast się zamartwiać. :)

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: środa, 17 października 2012, 15:46 
Polecam znalezienie lepszej organizacji bo jeśli taki jest początek, to nie sądzę, by później było lepiej. Poleciłbym dowiedzieć się czegoś o AIESEC - niebywała ścieżka rozwoju i możliwość zdobycia doświadczenia w kilku dziedzinach. Nie ma tam funduszy unijnych, ale o szukaniu środków też dowiedzieć się można.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 1 listopada 2012, 07:54 
Osobiście uważam, ze wolontariat jest udany kiedy obie strony odnoszą korzyści. Oczywiście wolontariat to działanie służebne w swoim założeniu, co nie znaczy że powinien być przysłowiowym "jeleniem" . Wolontariusz nie otrzymuje zapłaty, ale tym bardziej jego praca powinna być doceniona, a on sam powinien widzieć sens swojej pracy.
Często spotykam się z opiniami, że wolontariusze przydzielani sa do najmniej wdzięcznych prac i tracą motywacją. Z drugiej strony organizacja (nawet pomimo umowy) nie ma pewności czy wolontariusz wywiąże sie z powierzonych mu obowiązków. Dlatego często nie podejmuje ryzyka, nie "inwestuje" w wolontariusza i jego rozwój. Uważam, że to błąd, bo doceniony i zmotywowany wolontariusz chętniej zwiąże się z organizacją na dłużej i będzie miał poczucie odpowiedzialności za swoja pracę.
Martwi mnie w Pani wypowiedzi to, że zaangażowała została Pani na 6h dziennie, 5 dni w tygodniu przez 6 miesięcy. W mojej opinii jest to niezgodne z ideą wolontariatu i wygląda raczej na sytuację, w której powinna być Pani zatrudniona na umowę zlecenie. Wolontariat nie może być traktowany jako obejście obowiązku zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach