Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Księgowa członkiem stowarzyszenia
WiadomośćDodano: poniedziałek, 20 marca 2017, 08:37 
W tworzonym stowarzyszenia księgowa która będzie prowadzić nieodpłatnie księgowość stowarzyszenia ma być też członkiem założycielem

Pytania:
- czy może być członkiem założycielem ? - wg mnie tak
- czy może wejść do zarządu ? - wg mnie nie
- czy może być w komisji rewizyjnej? - wg mnie ??? Skłaniam się na tak
- czy musi być tylko wolontariuszem ?

Jakie inne obowiązki prawnie spełnione ?

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Księgowa członkiem stowarzyszenia
WiadomośćDodano: poniedziałek, 20 marca 2017, 18:26 

Krzysiek Wójtowicz napisał(a):
W tworzonym stowarzyszenia księgowa która będzie prowadzić nieodpłatnie księgowość stowarzyszenia ma być też członkiem założycielem

Raczej kolejność jest odwrotna. Najpierw powstaje stowarzyszenie, potem powołuje ono organ zarządzający, a dopiero potem organ zarządzający otwiera księgi rachunkowe i decyduje komu powierzyć ich prowadzenie.

Pytanie brzmi więc, czy można powierzyć prowadzenie ksiąg komuś spośród członków stowarzyszenia.

Oczywiście można, zarówno jeśli osoba będzie to robić nieodpłatnie jak i odpłatnie (chyba, że statut zakazuje zatrudniania członków).

Również nie ma w przepisach zakazu zatrudniania członków komisji rewizyjnej (chyba, że taki zakaz wynika ze statutu, to akurat się często zdarza), dopiero w momencie gdy stowarzyszenie (nie wcześniej niż za 2 lata) chciałoby się starać o status OPP, wtedy członkowie organu kontroli nie mogą znajdować się w stosunku "podległości służbowej" wobec osób z zarządu.
Nie ma też już zakazu zatrudniania członków zarządu (taka możliwość musi być jednak wprost określona w statucie).

Natomiast z praktyki bardzo ale to bardzo odradzałbym zatrudnianie do prowadzenia księgowości osoby będącej członkiem komisji rewizyjnej. Jest to oczywisty i podręcznikowy przykład konfliktu interesów i może skończyć się w najlepszym wypadku popsutymi relacjami międzyludzkimi wewnątrz stowarzyszenia, a w najgorszym wypadku nieprawidłowościami finansowymi.

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Księgowa członkiem stowarzyszenia
WiadomośćDodano: poniedziałek, 20 marca 2017, 21:56 

Dziękuje za odp.
Oczywiste jest że kontrolujący nie może kontrolować samego siebie - niestety zweryfikowałem swój tok myślenia już po napisaniu tego posta

Cytuj:
Raczej kolejność jest odwrotna. Najpierw powstaje stowarzyszenie, potem powołuje ono organ zarządzający, a dopiero potem organ zarządzający otwiera księgi rachunkowe i decyduje komu powierzyć ich prowadzenie.
.To jest oczywiste - napisałem na jakim etapie jest sprawa

Chodziło mi o ew. ograniczenia których nie znalazłem w aktach prawnych - gdyby takowe były księgowa nie zostałaby po prostu członkiem założycielem bo nie miałoby sensu wpisywać ją na listę członków założycieli, rejestrować w KRS a później sprawy odkręcać lub zlecać księgowość płatną mając możliwość bezpłatnej

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach