Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Nowy NIP po rejestracji w KRS jako OPP
WiadomośćDodano: środa, 12 kwietnia 2017, 14:52 

Witam forumowiczów,

Opis problemu:
Nasze Stowarzyszenie (UKS) uzyskało wpis do KRS jako OPP pod koniec stycznia 2017.
Pełna euforia...do momentu telefonu z lokalnego Urzędu Skarbowego z pytaniem: 'Dlaczego Stowarzyszenie nie zgłosiło do Urzędu Skarbowego ważnych zmian w Stowarzyszeniu? W moim rejestrze podmiotów widzę dwa Stowarzyszenia o tej samej nazwie różniące się zasadniczo tylko NIPami . Przekazuję sprawę do KARNISTY!' :o

Mówię: zaraz, zaraz, prawnikiem to ja nie jestem ale na 100% nie wnosiliśmy o nadanie nowego lub zmianę numeru NIPu we wniosku o rejestrację w KRS. Posiadamy NIP od 15 lat, działa bez zarzutu, jest na wszystkich dokumentach etc. Nie zakładaliśmy przecież nowego Stowarzyszenia z dokładnie tymi samymi parametrami (zarząd, statut, adres, REGON) tylko przekształciliśmy istniejące Stowarzyszenie zwykłe w rejestrowe i dostaliśmy OPP.

Sprawdziłem formularze wysyłane do KRS, jak wół stoi, że organizacja posiada NIP (stary), patrzę w pismo z KRS z decyzją o wpisie - jest NIP (stary). Po osobistej wizycie w Urzędzie Skarbowym stwierdzamy co następuje: Pani Inspektor w US pokazuje mi wydruk danych naszego Stowarzyszenia z NIPem nowym, ja pokazuję Pani Inspektor pismo z sądu z NIPem starym. Pani Inspektor po zobaczeniu pisma z KRS bierze sobie xero, nie mówi już o karniście tylko prosi o wyjaśnienie bo cytuję : 'teraz minister sprawiedliwości z ministrem finansów musiałby się dogadać a to się nie wydarzy'.

Na prośbę Pani inspektor piszę do Urzędu Skarbowego pismo, że używamy i zamierzamy używać NIPu starego a NIP nowy pojawił się nie na wniosek Stowarzyszenia tylko prawdopodobnie z powodu jakiejś pomyłki w KRS.

Piszę pismo do KRS z grzeczną prośbą o wyjaśnienie sprawy z przekazem słownym: Nie wnosiliśmy o nowy NIP, a jednak nadaliście więc teraz coś z tym zróbcie. Dostaję odpowiedź z KRS: przyślij Pan formularze z prośbą o zmianę numeru NIP (bez żadnego wyjaśnienia dlaczego jest nowy NIP). Hmm, przecież nie wnosiłem o nadanie nowego NIP i zasadniczo ta organizacja z nowym NIPem nie jest 'moja'. Jeśli będę prosił o zmianę NIP to przyznam się, że ten nowy uznałem za własny, ale nie utożsamiam się z nim ani trochę.

Następnie sprawdzam dzisiaj (kwiecień) stronę www ministerstwa sprawiedliwości z wyszukiwarką podmiotów wpisanych do KRS i co widzę dla naszego Stowarzyszenia:
- nowy NIP (chociaż jestem święcie przekonany, że w styczniu był stary NIP tylko nie zrobiłem sobie wydruku).
- na pierwszej stronie wydruku (kwiecień) - numer wpisu 2 (?) co porównuję z dokumentem, który mam w formie pisemnej z KRS z potwierdzeniem wpisu do Rejestru - numer wpisu w pozycji rejestru: 1. Czyli w tzw. międzyczasie pojawiła się jakaś aktywność w zapisach i raczej jest to ten nieszczęsny nowy NIP bo nie wysyłaliśmy w międzyczasie żadnych dokumentów o zmianach w statucie/zarządzie etc.

I teraz pytania do biegłych w temacie (bo ja nie jestem i ciągle się uczę) zanim wyślę kolejne pismo do KRS:
1)Czy jako organizacja mogliśmy przeoczyć jakiś element w rejestracji, że KRS nadał nowy NIP?
2)Czy KRS może nadać nowy NIP bez formalnego wniosku organizacji czy raczej powinien odrzucić/zwrócić wniosek o wpis do rejestru i poinformować , że musimy wystąpić o nowy NIP?
3)Czy KRS może dokonywać dodatkowych wpisów do rejestru (patrz: zmiana na stronie www) bez informowania organizacji, której to dotyczy? Nie dostaliśmy żadnego pisma w tej sprawie.
4)Jeśli nasz wniosek był bez wad i nastąpił wpis do rejestru ze starym NIPem (na potwierdzenie czego mamy pismo z KRS to dlaczego KRS tak się upiera, żeby impuls do zmiany NIP wyszedł z naszej strony? Czy w KRS z definicji nie popełniają błędów? :-)

Przepraszam za przydługi wywód, ale to jest już streszczenie całego zamieszania.

Z engowskim pozdrowieniem

Sekretarz Klubu X

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach