Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 2 ] 
Autor/ka Wiadomość
Zobacz profil
 Tytuł: Rozwiązanie stowarzyszenia nie działającego od 30 lat
WiadomośćDodano: poniedziałek, 10 lipca 2017, 23:18 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 10 lipca 2017, 22:35
Wiadomości: 1
Witam.

W moim mieście istnieje zasłużone stowarzyszenie rejestrowe o profilu lokalno-historycznym, założone w 1962 r. Było wpisane do rejestru stowarzyszeń i związków prowadzonego przez sąd wojewódzki, a wcześniej przez prezydium miejskiej rady narodowej. Około 1987 r. działalność stowarzyszenia zamarła, a następnie utraciło ono prawo do lokalu, w którym miało siedzibę. W związku z powyższym korespondencja urzędowa adresowana na tę siedzibę była zwracana do nadawcy. W 2001 r. sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania z urzędu w sprawie rejestracji stowarzyszenia w KRS, ze względu na to, że zarząd nie reagował na kierowaną do niego korespondencję. W uzasadnieniu sąd podał, że umorzenie nie stanowi przeszkody do dokonania w przyszłości wpisu do KRS na wniosek stowarzyszenia.
Aż do 2008 r. urząd miasta kierował corocznie do stowarzyszenia wezwania do złożenia sprawozdania z działalności, aż w końcu uznał, że stowarzyszenie nie działa i przekazał teczkę akt stowarzyszenia do archiwum urzędu.
Stowarzyszenie nie zostało rozwiązane ani przez Walne Zebranie Członków, ani przez sąd rejestrowy.

Obecnie członkowie stowarzyszenia chcieliby je przynajmniej symbolicznie rozwiązać. Ze 120 członków stowarzyszenia pozostało przy życiu ok. 20 osób, a z 9 członków zarządu żyją 2 osoby - sekretarz i członek zarządu.
W związku z tym mam pytania:
1) czy dwuosobowy skład zarządu jest zdolny do działań prawnych, np. zwołania Walnego Zebrania?
2) czy prawne lub symboliczne rozwiązanie stowarzyszenia powinno się odbyć zgodnie z przepisami obecnej ustawy o stowarzyszeniach, czy tylko na podstawie statutu i suwerennych ustaleń Walnego Zgromadzenia? Pytam o to dlatego, że stowarzyszenie nie jest ani stowarzyszeniem (brak wpisu do KRS), ani stowarzyszeniem zwykłym. Oznacza to, że jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej oraz zrzeszeniem, którego typ (rodzaj) nie jest znany aktualnemu prawu polskiemu. Brak znanego typu nie zwalnia jednak stowarzyszenia z faktu istnienia. Chyba, że jakaś ustawa postanawiała w przeszłości, że stowarzyszenia rejestrowe, które do takiej to, a takiej daty nie zostaną wpisane do KRS, zostają rozwiązane z mocy prawa. Jednak do tej pory takiego przepisu nie udało mi się znaleźć.

Proszę o pomoc.


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rozwiązanie stowarzyszenia nie działającego od 30 lat
WiadomośćDodano: czwartek, 13 lipca 2017, 08:02 
Witam,
proszę wysłać opis tej sytuacji do nas na adres: info@ngo.pl.
Postaramy się coś doradzić w tej sprawie.

Pozdrawiam.


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 2 ] 

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich wiadomości

Szukaj:

Masz konto? Wpisz nazwę użytkownika i hasło

Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie