Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Zatrudnianie w Stowarzyszeniu
WiadomośćDodano: poniedziałek, 24 lipca 2017, 09:28 

Dzień dobry
Pytanie:
Na jakiej umowie należy zatrudnić prezesa w Stowarzyszeniu ?? Czy może to być umowa zlecenie ?? Z płatnościami comiesięcznymi, czy musi to być umowa o pracę??
Tak samo Skarbnik, (otrzymuje wynagrodzenie zależne od ilości pracy), gospodarz (otrzymuje wynagrodzenie w sezonie letnim)

Przeszukałem forum i ...nic nie znalazłem na ten temat...

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Zatrudnianie w Stowarzyszeniu
WiadomośćDodano: poniedziałek, 24 lipca 2017, 13:57 

jarojk napisał(a):
Na jakiej umowie należy zatrudnić prezesa w Stowarzyszeniu ?? Czy może to być umowa zlecenie ?? Z płatnościami comiesięcznymi, czy musi to być umowa o pracę??
Tak samo Skarbnik, (otrzymuje wynagrodzenie zależne od ilości pracy), gospodarz (otrzymuje wynagrodzenie w sezonie letnim)
Przeszukałem forum i ...nic nie znalazłem na ten temat...

Pytanie czy chcecie zatrudnić prezesa do bycia prezesem, czy do jakichś innych czynności.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: poniedziałek, 24 lipca 2017, 17:20 

Jeśli chcecie zatrudnić Prezesa lub Skarbnika z tytułu pełnienia swoich funkcji to w statucie stowarzyszenia musi być zapis zezwalający na zatrudnianie członków zarządu. Bez tego ani rusz. Wymaga to ustawa Prawo o stowarzyszeniach. Natomiast zatrudnienie w/w do wykonywania czynności nie związanych z pełnieniem przez nich funkcji statutowych nie wymaga takiego zapisu.

Wybór rodzaju zawieranej umowy zależy od was. Trzeba jednak pamiętać, że umowa zlecenia nie określa zajmowanego stanowiska pracy tj. prezesa , dyrektora , kierownika itp. jak to mam miejsce w umowie o pracę , ale czynności które zleceniodawca zleca zleceniobiorcy do wykonania.

Umowy zlecenia są częściej stosowane w organizacjach pozarządowych z uwagi na specyfikę ich działalności. Nie trzeba też prowadzić obszernej dokumentacji i wypełniać obowiązków jakie wynikają z przepisów prawa przy zawarciu umowy o pracę. Jeśli nie potrzebujecie Prezesa i Skarbnika jako pracowników etatowych, którzy codziennie muszą wykonywać w określonych godzinach swoje obowiązki (urzędować kilka godzin dziennie) to prościej będzie zatrudnić ich na umowę zlecenia. Ogólnie jest to prostsza i tańsza forma zatrudnienia niż stosunek pracy.

Czy to nie jest czasem stowarzyszenie ogrodowe? Skojarzyło mi się z gospodarzem ( ogrodu).

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 27 lipca 2017, 09:25 

ryku napisał(a):
Jeśli chcecie zatrudnić Prezesa lub Skarbnika z tytułu pełnienia swoich funkcji to w statucie stowarzyszenia musi być zapis zezwalający na zatrudnianie członków zarządu. Bez tego ani rusz. Wymaga to ustawa Prawo o stowarzyszeniach. Natomiast zatrudnienie w/w do wykonywania czynności nie związanych z pełnieniem przez nich funkcji statutowych nie wymaga takiego zapisu.

Wybór rodzaju zawieranej umowy zależy od was. Trzeba jednak pamiętać, że umowa zlecenia nie określa zajmowanego stanowiska pracy tj. prezesa , dyrektora , kierownika itp. jak to mam miejsce w umowie o pracę , ale czynności które zleceniodawca zleca zleceniobiorcy do wykonania.

Umowy zlecenia są częściej stosowane w organizacjach pozarządowych z uwagi na specyfikę ich działalności. Nie trzeba też prowadzić obszernej dokumentacji i wypełniać obowiązków jakie wynikają z przepisów prawa przy zawarciu umowy o pracę. Jeśli nie potrzebujecie Prezesa i Skarbnika jako pracowników etatowych, którzy codziennie muszą wykonywać w określonych godzinach swoje obowiązki (urzędować kilka godzin dziennie) to prościej będzie zatrudnić ich na umowę zlecenia. Ogólnie jest to prostsza i tańsza forma zatrudnienia niż stosunek pracy.

Czy to nie jest czasem stowarzyszenie ogrodowe? Skojarzyło mi się z gospodarzem ( ogrodu).

Zatrudnienie prezesa - do bycia prezesem :-)
Zapis w statucie mamy o tym że możemy zatrudniać.
Jak napisać umowę zlecenie ?? Jedną umowę zlecenie na cały okres 4 letniej kadencji z wypłatami miesięcznymi?? Czy tak można??
Tak to jest stowarzyszenie ogrodowe :-)

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: piątek, 28 lipca 2017, 13:14 

Rozumiem, że nie jest to ROD wchodzący w skład PZD bo tam są ograniczenia z zatrudnianiem członków zarządu. Darmowe wzory umów zlecenia ( do wypełnienia) są ogólnodostępne w internecie. Być może są także na ngo.pl. Możecie taką umowę zawrzeć na okres kadencji lub inny dowolny okres. Może też być zawarta na czas nieoznaczony. Poza tym w związku ze zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przy umowach wielomiesięcznych, jest obowiązek comiesięcznej wypłaty wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia, w wysokości stanowiącej co najmniej iloczyn przepracowanych godzin w danym miesiącu i minimalnej stawki godzinowej ( 13 zł brutto w 2017 r ) oraz potwierdzania przez zleceniobiorcę ilości przepracowanych godzin. Dlatego też chyba wygodniej w umowie od razu wpisać kwotę miesięczną do wypłaty ( gwarantującą w/w iloczyn) lub stawkę godzinową nie mniejszą niż 13 zł w 2017 r. (w 2018 r. minimalna stawka godzinowa prawdopodobnie będzie wynosić 13,70 zł).

Poza tym możecie wypłacać wynagrodzenie członkom zarządu tylko na podstawie podjętych uchwał. Tak robi wiele organizacji pozarządowych oraz PZD.

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach