Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Stowarzyszenie a działalność gospodarcza
WiadomośćDodano: środa, 26 lipca 2017, 20:09 
Witam serdecznie.
W naszej okolicy funkcjonuje stowarzyszenie OPP, zgodnie ze statutem, nie prowadzące działalności gospodarczej.
Od kilkunastu last, OPP w drodze najmu od UM administruje lokalnym budynkiem ośrodka zdrowia.
Administracja polega na:
- bieżących remontach,
- najmu lokali,
-prowadzeniu rozrachunków, fakturowaniu najemców i niezbędnej ku temu celu księgowości.

Czy to jest zgodne z prawem? Czy taka organizacja, która ma stałe źródło dochodów, obrót ok 70.000 zł rocznie, głównie z najmu lokali, które są stałym źródłem dochodu nie powinna powinna to być działalność gospodarcza, odpłatna?
Od kilkunastu lat nikt nie zwrócił uwagi, ale to .. wydaje się, jasne, że tego typu forma jest działalnością odpłatną..
Proszę o opinię.

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Stowarzyszenie a działalność gospodarcza
WiadomośćDodano: czwartek, 27 lipca 2017, 17:43 

ne jest to działalność odpłatna ponieważ najem nie wchodzi do katalogu działań pożytku publicznego. jest to typowa działalność gospodarcza i powinna być zarejestrowana. OPP przez kilkanascie lat nie mialo kontroli?

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 27 lipca 2017, 17:55 

Czy ta organizacja istotnie _administruje_ budynkiem należącym do gminy na podstawie jakiejś umowy z gminą? Czy po prostu jest najemcą tego budynku i _podnajmuje_ innym podmiotom jego części?

Myślę, że warto zacząć od zażądania w urzędzie miasta informacji publicznej w postaci kopii umowy najmu tego budynku. Z niej może wynikać o co naprawdę chodzi i czy organizacji w ogóle np. wolno podnajmować itp.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: piątek, 28 lipca 2017, 11:27 
Witam.

Budynek jest własnością Urzędu Miasta i Gminy.
W drodze umowy ... prawdopodobnie dzierżawy - nie mam przy sobie tej umowy - budynkiem zarządza i administruje OPP, czy tam są zapisy dot. najmu czy podnajmu innych podmiotom? nie wiem, ale samo przez się rozumie, że coś jest ponieważ jest to budynek ośrodka zdrowia, który zawiera lokale, przewidziane na działalność służby zdrowia.
Lekarze w drodze indywidualnej umowy z OPP wynajmują poszczególne lokale, za co płacą OPP na podstawie wystawionych faktur. Całą księgowością w tym zakresie zajmuje się OPP, prace są kierowane przez Prezesa OPP.

Chciałbym się tutaj skupić już na samej formie działalności OPP, wydaje mi się, że jest to czysta działalność gospodarcza. Czy OPP miało kontrolę? na pewno co do prowadzonych mini projektów ze strony UM na dofinansowanie wycieczek dla szkół, natomiast co do działalności i księgowości w całości, myślę, że nie - co jedynie to obowiązkowa sprawozdawczość, lub jest to jakaś niewiedza lokalnych urzędników.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: piątek, 28 lipca 2017, 11:57 

Irek J napisał(a):
Lekarze w drodze indywidualnej umowy z OPP wynajmują poszczególne lokale, za co płacą OPP

Moja dobra rada dla najemców - w pierwszej kolejności zawsze sprawdzać, czy ten, kto nam chce coś wynająć w ogóle to coś posiada i na jakich zasadach wolno mu to oddawać w wynajem i ile może za to brać pieniędzy. Bo może któregoś dnia ktoś wynajmie tym lekarzom Kolumnę Zygmunta?

Irek J napisał(a):
Chciałbym się tutaj skupić już na samej formie działalności OPP, wydaje mi się, że jest to czysta działalność gospodarcza.

Też mi się tak wydaje, ale jednak zacząłbym od sprawdzenia umowy pomiędzy OPP a gminą.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: środa, 4 października 2017, 08:34 
Sprawdziłem umowę, niema tam żadnych specjalnych zapisów dotyczących formy opodatkowania czy sposobu prowadzenia umów pomiędzy OPP a najemcami.
Urząd wydzierżawił budynek Stowarzyszeniu i ... niema tutaj nawet wskazanego celu, do jakiego ma służyć, zatem tam może być nawet punkt ksero.
Moje pytanie, proszę o informację, gdzie wniosek o kontrolę tej działalności mogę wnieść jako osoba fizyczna?
Dziękuję.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: środa, 4 października 2017, 21:35 

Irek J napisał(a):
Sprawdziłem umowę, niema tam żadnych specjalnych zapisów dotyczących formy opodatkowania czy sposobu prowadzenia umów pomiędzy OPP a najemcami.

To akurat nic dziwnego. Po co oddający coś w najem miałby wpisywać w umowę jakieś zasady opodatkowywania się najemcy? To sprawa pomiędzy najemcą i właściwym urzędem skarbowym.

Irek J napisał(a):
Urząd wydzierżawił budynek Stowarzyszeniu i ... niema tutaj nawet wskazanego celu, do jakiego ma służyć

O, i to jest bardziej ciekawe, ale nie z punktu widzenia oddającego w najem, tylko raczej z punktu widzenia tego stowarzyszenia. Po co to stowarzyszenie to wynajęło? Do czego mu ten budynek potrzebny? Jaki swój cel statutowy realizuje w ten sposób?

Irek J napisał(a):
Moje pytanie, proszę o informację, gdzie wniosek o kontrolę tej działalności mogę wnieść jako osoba fizyczna? Dziękuję.

Może należałoby się zwrócić do Rady Gminy.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 5 października 2017, 09:25 
I teraz zaczyna się dość typowo Polskie ustawienie sprawy, bo:
- w radzie gminy zasiada członek zarządu tego stowarzyszenia, osoba bardziej już interesująca się sprawami, tym co się wokół dzieje, poza nią, członkami stowarzyszenia jest dwoje innych radnych,
- dlaczego stowarzyszenie? bo UM nie musi dbać o ośrodek, to że niema tego w umowie dzierżawy, to jest taki nie dopowiedziany element, ale oczywiście dla lokalnej społeczności, że budek jest przeznaczony pod działalność lekarską. Poza tym, cel jest jasny, kasa za wynajem lokali od lekarzy.
Jaka funkcja statutowa? dostępność do udzielenia pierwszej pomocy, opieki lekarskiej - zapis statutowy.

Pytam się, czy można złożyć wniosek o przeprowadzenie kontroli tej działalności, np do Urzędu Skarbowego, pod kątem niejasności najmu względem statutu i braku działalności gospodarczej.. chodzi o typową obiektywną kontrolę.
Przecież tutaj jest jakieś 20 lat nie płaconych podatków...
Dziękuje.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: wtorek, 10 października 2017, 17:35 

Osobna kwestia to samo prawo do wynajmowania pomieszczeń (i wystawiania faktur!), a osobna to niepłacenie podatków. Prowadzenie niezarejestrowanej działalności jeszcze jako tako można obronić, nieodprowadzanie podatków już nie. Na pewno nie ma uchwał o przekazaniu zysku na cele statutowe, doniesienie do US raczej rozłoży Stowarzyszenie, przypominam, że jeśli chodzi o zobowiązania podatkowe to Zarząd odpowiada za nie również własnym majątkiem (solidarnie, cokolwiek by to w tym kontekście oznaczało). Oczywiście za poszczególne lata odpowiada Zarząd z tamtych lat. Proszę się odezwać na PW, może uda nam się coś wymyślić.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: wtorek, 10 października 2017, 19:12 

Wg mnie może się okazać że Stowarzyszenie wcale nie prowadzi dz. gospodarczej lecz statutową działalność odpłatną pożytku publicznego w zakresie art. 4.1 pkt. 6) ustawy o dppiow tj. "ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej ".

Zresztą UM nie mogą wynajmować budynków bez wskazania konkretnego celu. Nawet dla OPP. Musi być wskazany cel wynajmu nieruchomości . Może cel nie jest dosłownie wpisany lecz np. w formie odwołania do konkretnego przepisu ustawy lub innego aktu prawnego. Gdyby go nie było, to można by założyć tam np. agencję towarzyską/klub go go.

Koszty utrzymania całego budynku (administrowanie) w celu prowadzenia działalności leczniczej , a więc m.in bieżące remonty, koszty dzierżawy, energii, księgowości itp. mogą być równe ( lub mniejsze) przychodom z najmu lokali lekarzom. Oznacza to że stowarzyszenie nie osiąga zysku na tej działalności , więc można ją zakwalifikować do statutowej odpłatnej pożytku publicznego.

Przypuszczam, że czynsze za poszczególne lokale dla lekarzy są skalkulowane po tzw. kosztach. Takie kalkulacje robi się przeliczając na m2 powierzchni ogólne koszty utrzymania nieruchomości i później ustala się opłaty za lokal. Jeśli wszystko jest poprawnie sporządzone to nie będzie się do czego przyczepić.
Ponadto stowarzyszenie może tylko pobierać w imieniu urzędu opłaty za lokale i przekazywać je do kasy miejskiej, a samo dostawać dotację na prowadzenie ośrodka.

Poza tym jakoś nie wyobrażam sobie aby UM oddał budynek na którym mógł osiągać zyski w najem stowarzyszeniu. Przeważnie jest wręcz odwrotnie i organizacjom przekazuje się te do których raczej trzeba dokładać.

Na dodatek w urzędach krąży corocznie pełno kontroli związanych z gospodarką majątkiem (np. Regionalna Izba Obrachunkowa, NIK, Urząd Kontroli Skarbowej , w każdym UM jest wewnętrzny Wydział Kontroli), że raczej gdyby coś było niezgodnie z prawem to powinni to wykryć.

Natomiast jeśli stowarzyszenie jest OPP to na stronie internetowej http://sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search
można sprawdzić jego sprawozdanie finansowe i merytoryczne z dość dokładnym wyszczególnieniem uzyskanych przychodów i ponoszonych kosztów, oraz dowiedzieć się dokładnie jaką działalność prowadzi.

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach