Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Żródła majątku w statucie stowarzyszenia bez działalności go
WiadomośćDodano: poniedziałek, 16 lipca 2018, 11:31 

Witam, jestem w trakcie rejestracji stowarzyszenia i otrzymałam informację z sądu o konieczności usunięcia ze statutu zapisów dotyczących możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, ze względu na fakt, iż stowarzyszenie nie wnosi o wpis do rejestru.

Bardzo proszę o poradę, czy taki zapis będzie prawidłowy:

1. Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:

1) darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności publicznej, ze sponsoringu,
2) dotacje, subwencje, udziały, lokaty,
3) dochody z odpłatnej działalności pożytku publicznego
4) dochody własne.
5) aktywa w gotówce i zgromadzone na kontach bankowych należących do Stowarzyszenia

2. Majątek Stowarzyszenia, w tym cały dochód, służy wyłącznie do realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.

Jak sformułować punkt 3 i 4, czy mogą one być wątpliwe dla sądu?
Mamy tu na myśli dochody w postaci wpłat na cele statutowe.

Bardzo proszę o pomoc.

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Żródła majątku w statucie stowarzyszenia bez działalnośc
WiadomośćDodano: wtorek, 21 sierpnia 2018, 21:51 

po pierwsze zmień dochody na przychody (bo niektórzy referendarze "czepiają się słówek" i twierdzą że działalność odpłatna nie może przynosić "dochodów" (rozumianych jako "zysk"), a jedynie "przychody"

po drugie wykreśl "dochody własne"

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Żródła majątku w statucie stowarzyszenia bez działalnośc
WiadomośćDodano: środa, 22 sierpnia 2018, 17:39 

wyjaśniam, że skrót "upos" został na początku mojego statutu zdefiniowany jako "ustawa prawo o stowarzyszeniach" i wklejam postanowienia ze statutu mojego stowarzyszenia (wszechstronne ujęcie źródeł majątku może się komuś przydać).

Kluczem pomysłu jest wyrażenie "dowolne przysporzenia", a potem uszczegółowianie postanowień.
Cytuj:
§39
1. Stowarzyszenie jako osoba prawna ma zdolność prawną (może być podmiotem “praw i obowiązków majątkowych”), a w szczególności: posiadać może fundusze i/lub nieruchomości i/lub ruchomości i/lub dowolne inne prawa majątkowe.
2. Źródłem majątku Stowarzyszenia mogą być (dopuszczalne dla stowarzyszeń prowadzących odpłatną i nieodpłatną działalność pożytku publicznego) dowolne przysporzenia w szczególności przysporzenia wymienione w ustępach od 3 do 11
3. W szczególności: (zgodnie z art. 33 ustęp 1 upos) przychodami Stowarzyszenia mogą być: składki członkowskie, darowizny, przychody z “własnej działalności”, spadki, zapisy, przychody z majątku Stowarzyszenia oraz (art. 35 upos) “dotacje”.
4. W szczególności: źródłem majątku Stowarzyszenia są składki członkowskie, w szczególności składki podstawowe i składki specjalne oraz składki dodatkowe, w szczególności: składki dodatkowe na działalność pożytku publicznego i składki dodatkowe okolicznościowe i składki dodatkowe na “inną działalność statutową”.
5. W szczególności: źródłem majątku Stowarzyszenia mogą być odsetki bankowe.
6. W szczególności użyte w ust.3 pojęcie “darowizny” obejmuje “darowizny celowe”.
7. W szczególności: źródłem majątku Stowarzyszenia są dowolne przysporzenia, objęte zakresem (użytego w art.33 ust.1 upos) pojęcia tzw. “ofiarności publicznej”.
8. W szczególności: źródłem majątku Stowarzyszenia są przychody ze sprzedaży otrzymanych od darczyńców “przedmiotów darowizny” (i z dowolnych innych form działalności odpłatnej pożytku publicznego, prowadzonej przez Stowarzyszenie).
9. W szczególności źródłem majątku Stowarzyszenia są przychody ze sponsoringu
10. W szczególności: po ew. przyszłym podjęciu działalności gospodarczej (art. 34 upos) przychodem Stowarzyszenia będą przychody z działalności gospodarczej.
11. W szczególności przychodami Stowarzyszenia mogą być też: udziały w zysku osób prawnych, udziały w zysku spółek osobowych, subwencje, granty, nawiązki, benefity z powiernictwa (fiducji), zapis windykacyjny, a po wprowadzeniu do polskiego systemu prawa nowej instytucji prawnej: darowizny na wypadek śmierci.
12. W szczególności: “przysporzenia” (opisane w ust. 2 do 11) mogą pochodzić od dowolnych podmiotów (w szczególności: osoby prawnej lub osoby fiz., w szczególności rezydenta lub nierezydenta) albo z publicznego źródła krajowego (w szczególności od polskiego samorządu terytorialnego, w szczególności: województwa lub gminy lub powiatu) albo z publicznego źródła zagranicznego (a w szczególności: z funduszy Unii Europejskiej); jedyne ograniczenie to zgodność z przepisami prawa.
13. W szczególności: ogłaszające rzekomy “brak możliwości” przyjęcia przez Stowarzyszenie jakiegoś rodzaju (zgodnych z polskim prawem i nie wymienionych w ust. 3 do 11) przysporzeń, interpretacje “zawężające” §39 statutu są niedopuszczalne.

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach