Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 1 ] 
Autor/ka Wiadomość
Zobacz profil
 Tytuł: Nowo rejestrowane stowarzyszenie - kiedy można podjąć uchwał
WiadomośćDodano: poniedziałek, 19 marca 2018, 20:04 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 8 lutego 2016, 15:30
Wiadomości: 7
Poprzednie nasze podejście do rejestracji w KRS było porażką wniosek został odrzucony z powodu braków formalnych i drobnych błedów w statucie więc startujemy od nowa.
Projekt Statutu został poprawiony i obecnie robimy 2-gie zebranie załozycielskie i następnie podejście do rejestracji w KRS,

Nasze stowarzyszenie charytatywne z założenia ma być polsko-polonijne, jest duży rozrzut geograficzny członków załozycieli - Polska, Anglia, Włochy, wiemy że przyszli członkowie też będa rozrzuceni po świecie
Szerzej opisałem to w moim poście na tym forum: http://forum.ngo.pl/viewtopic.php?f=37&p=18089#p18089

Uchwalenia składek członkowskich i uchwalenie regulaminu walnego zebrania w myśl projektu statuttu leży w kompetencjach walnego zebrania
Jednak każde kolejne walne zebranie jest dla nas mocno trudne organizacyjnie zatem zaczęliśmy drażyć temat czy składek i regulaminu nie można by uchwalić na zebraniu załozycielskim co byłoby dla nas bardzo wygodnym uproszczeniem.
Przeczy temu jednak spotykana w wielu interpretacjach opinia że stowarzyszenie isnieje dopiero od momentu dokonania rejestracji przez KRS.
Zatem wydaje się nam że dla uchwalenia wysokości składek i regulaminu walnego zebrania po rejestracji w KRS powino sie zwołać walne nadzwyczajne co wydaje się być nieco absurdalne bowiem beda w nim uczestniczyć ci sami członkowie co w zebraniu założycielskim
Temat składek jest dla nas mniej istotny bowiem od biedy jesteśmy sobie w stanie z nim poradzić wprowadzając zapis o ustalaniu ich przez zarząd ale wolimy i uważamy za własciwsze pozostawić to w kompetencji walnego zebrania.
Istotniejszy dla nas jest temat regulaminu walnego zebrania - jest on konieczny ponieważ projekt statutu dopuszcza przeoprowadzenie walnego zebrania w sposób zdalny mówiąc:
9. Walne Zebranie może być przeprowadzone przy użyciu środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość zapewniającego:
... tu warunki dla sposobu i oprogramowania ....

Nie sposób jest uregulować szczegółowo procedury walnego zebrania przeprowadzanego przez internet w statucie zatem stąd wynika koniecznośc uregulowania tej kwestii w regulaminie a tenże regulamin w myśl statutu zatwierdza walne które jest dla nas trudne organizacyjnie więc logika nakazuje nam minimalizować ilość walnych zebrań do ilości bezwzglednie koniecznej.

Czy ktoś miał styczność z tymi tematami ?
Czy można na zebraniu załozycielskim podjąc "nadliczbowo" uchwały inne niż te konieczne do rejestracji stowarzyszenia w KRS ?
Czy są one prawnie dopuszczalne i czy są ważne ?

Prośba o Wasze zdanie i opinie oraz podstawy prawne.

_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci. - J.W. Goethe


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 1 ] 

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich wiadomości

Szukaj:

Masz konto? Wpisz nazwę użytkownika i hasło

Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie  
cron