Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 3 ] 
Autor/ka Wiadomość
Zobacz profil
 Tytuł: CIT-8 , CIT-O - ciekawy przypadek
WiadomośćDodano: wtorek, 21 marca 2017, 15:01 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 21 marca 2017, 14:51
Wiadomości: 3
Witam,

Chcę przygotować CIT-8 Stowarzyszenia, ale napotkałem pewien problem:

Przychody - suma 40000zł w tym:
Dotacja UM - 25000zł
Darowizny - 14000zł
Skł.członkowskie - 1000zł

Koszty - suma 49000zł w tym:
Realizacja zadania z dotacji: 25000zł
Koszty statutowe - 22000zł
Koszty administracyjne - 2000zł

Wypełniając CIT-8:
Przychody: 40000 zł
Koszty: 24000zł (pomniejszone o koszty z dotacji)
Dochód: 16000zł

CIT-O:
Jaką kwotę do zwolnienia powinienem wykazać w CIT-O? 16000zł w pozycji 25 czy 25000zł? Strata została pokryta z dochodu z roku poprzedniego.

Dodatkowo spotkałem się z informacją, że jako koszty uzyskania przychodu powinno ujmować się tylko koszty administracyjne tj. usługi bankowe, pocztowe, rachunkowe, a pozostałe koszty związane z realizacją zadań statutowych stowarzyszenia nie powinny być ujmowane jako KUP. Ile w tym prawdy i skąd to się wzięło?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Zobacz profil
 Tytuł: Re: CIT-8 , CIT-O - ciekawy przypadek
WiadomośćDodano: środa, 22 marca 2017, 11:22 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2014, 12:17
Wiadomości: 241
Nie ma w ustawie o podatku dochodowym osób prawnych wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowanych z darowizn czy składek. Tym bardziej rozdzielenia kosztów administracyjnych jako k.u.p. a reszty kosztów statutowych jako nie k.u.p.
Organizacje są w pierwszej kolejności podatnikami podatku dochodowego osób pranych jak każda inna osoba prawna, obowiązuje je podstawowa zasada przychód minus k.u.p. daje dochód.
W drugiej kolejności następuje ocena czy dochód jest opodatkowany czy jest zwolniony z podatku. Zwolnienie dochodu z podatku jest wykazywane w CIT-8/O
Wyjątkiem są dotacje budżetowe i samorządowe, wydatki z nich finansowane są jednoznaczne wyłączenie z k.u.p.

Nie traktował bym też jako k.u.p. kosztów działań statutowych finansowanych z dochodów w poprzednich latach zwolnionych z podatku dochodowego albo z funduszu założycielskiego. To ze względu, że nie są to wydatki z przychodów wykazanych w bieżącym CIT-8 czyli nie są kosztami uzyskania przychodów wskazanych w bieżącym CIT.

Jeśli tak jest w Waszej organizacji to wydatki nie będące k.u.p. to 25 tyś kosztów z dotacji samorządowej i 9 tyś wydatków z dochodów zwolnionych w innym roku. Dochód to 25 tyś.

O wypełnianiu CIT piszemy w: http://poradnik.ngo.pl/CIT-8

W razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu na http://poradnik.ngo.pl/zapytaj

_________________
Chcesz dowiedzieć się więcej o działalności organizacji pozarządowych? Odwiedź nas na :poradnik.ngo.pl
gadu-gadu: 43576851
skype: informatorium_ngo


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Zobacz profil
 Tytuł: Re: CIT-8 , CIT-O - ciekawy przypadek
WiadomośćDodano: środa, 22 marca 2017, 20:07 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 12:07
Wiadomości: 1372
Lokalizacja: Wrocław
Problem z kwalifikacją kosztów statutowych do KUP polega na tym, ze od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać się interpretacje indywidualne organów podatkowych z których wynika, że nie spełniają one warunku określonego w art. 15.1 ustawy o pdop tj. "Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Natomiast koszty administracyjne są ponoszone zawsze przynajmniej w celu zachowania czy zabezpieczenia źródła przychodów - utrzymania organizacji bez której funkcjonowania nie można osiągać żadnych przychodów.
Wg w/w interpretacji koszty realizacji celów statutowych nie są raczej ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczania źródła przychodów, ale np. w celu wykonania jakiegoś przedsięwzięcia/ projektu które nie przynosi dodatkowych przychodów, ani tez nie zachowuje czy zabezpiecza źródła przychodów i dlatego nie powinny być wykazywane w CIT-8 w pozycjach KUP w przypadku gdy przychody/dochody z których były ponoszone podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17. 1 . Wtedy takie przychody/dochody powinny być w całości wykazywane jako wolne od podatku w CIT-8/O.

Potwierdza to też art. 7 ust. 3 updop który m.in. stanowi:

3. Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się:
1) przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku
;
2) przychodów wymienionych w art. 21 i 22, ................................
3) kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2,................................

W związku z tym trzeba najpierw sprawdzić czy przychód/dochód może być zwolniony a jeśli tak, to kosztów które były z nich ponoszone ( i które teoretycznie kwalifikują się jako KUP na podstawie art. 15 i nie są wyłączone z KUP w art. 16) nie należy uwzględniać i ujmować w CIT-8.

Przynajmniej ja tak to rozumiem.


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 3 ] 

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich wiadomości

Szukaj:

Masz konto? Wpisz nazwę użytkownika i hasło

Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie  
cron