Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Jak zaksięgować stratę z poprzedniego roku
WiadomośćDodano: piątek, 24 marca 2017, 12:54 
w jakie koszty statutowe bieżącego roku, powinnam zaksięgować stratę z poprzedniego roku. Fundacja jest Jesteśmy jednostką mikro i sporządzam sprawozdanie zgodnie z załącznikiem nr 4 do Ustawy o rachunkowości. W rachunku wyników, w kosztach podstawowej działalności operacyjnej prezentuję się koszty w podziale na:

-amortyzacja,

-zużycie materiałów i energii,

-wynagrodzenia,

-pozostałe koszty.
Za ostatni rok obrotowy uzyskaliśmy stratę, która zgodnie z ustawą o rachunkowości – po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego – zwiększa koszty w następnym roku obrotowym (por. art. 47 ust. 3a ustawy o rachunkowości oraz załącznik nr 4 do tej ustawy).
Przeksięgowując stratę z poprzedniego roku nie jestem w stanie podzielić jej na koszty rodzajowe (amortyzacja, materiały, wynagrodzenia lub pozostałe koszty), czy w związku z tym powinnam wykazać stratę w pozostałych kosztach.

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Jak zaksięgować stratę z poprzedniego roku
WiadomośćDodano: piątek, 24 marca 2017, 14:53 

W takiej sytuacji chyba najlepiej wykazać te koszty pozostałych kosztach z opisaniem w informacji dodatkowej.
W przyszłym roku nie będzie już tego problemu,
w sprawozdaniu jednostek ngo wynik roku poprzedniego będzie wykazywany w bilansie.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 30 marca 2017, 19:30 
Bardzo dziękuje.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: poniedziałek, 29 maja 2017, 14:59 
Witam,

mam podobny problem.

Rozliczam stowarzyszenie, które nie prowadzi działalności gospodarczej. Utrzymuje się z darowizn i dotacji.

Poprzednia księgowa rok 2014 zamknęła zyskiem ok. 5 tyś zł. Pieniądze zostały przeznaczone na działalność statutową organizacji na 2015 rok i w tym też roku zostały wydatkowane. Zysk widniał na koncie "Rozliczenie wyniku finansowego". Rok 2015 zamknięto stratą. ok. 5tyś zł co skorygowało zapisy wcześniejszego zysku.

Rozliczyłam w księgach 2016 roku jednorazowo stratę tak jak Państwo piszą wyżej.
Intuicyjnie mamy zysk, wydajemy go w następnym roku więc kasy już fizycznie nie ma...

A w urzędzie skarbowym zarzucono mi nieprawidłowość. Karzą zaksięgować stratę z dochodu przez najbliższe 5 lat. Powołują się na ustawę o rachunkowości. Twierdzą, że rozporządzenie ministra finansów z 15/11/2001 już nie obowiązują a art. 47 ust. 3a ustawy o rachunkowości nas nie dotyczy bo nie jesteśmy podmiotem uprawnionym wymienionym w odnośniku art. 3 ust. 1a pkt 2.

co robić? może uchwałą zarządu przeznaczyć zysk z 2014 na pokrycie straty 2015 roku?

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach