Operation timed out after 1000 milliseconds with 0 bytes received Zobacz wątek - Stowarzyszenie zwykłe a działalność odpłatna pożytku publicz - forum.ngo.pl

Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Stowarzyszenie zwykłe a działalność odpłatna pożytku publicz
WiadomośćDodano: sobota, 6 maja 2017, 18:50 

chciałam się upewnić: zwykłe stowarzyszenie nie może prowadzić działalności odpłatnej, prawda?
Tako rzecze ustawa "prawo o stowarzyszeniach" w art. 42 "Stowarzyszenie zwykłe nie może:
1) powoływać terenowych jednostek organizacyjnych;
2) zrzeszać osób prawnych;
3) prowadzić działalności gospodarczej;
4) prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego"

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Stowarzyszenie zwykłe a działalność odpłatna pożytku pub
WiadomośćDodano: piątek, 19 maja 2017, 15:10 

Honnorata napisał(a):
chciałam się upewnić: zwykłe stowarzyszenie nie może prowadzić działalności odpłatnej, prawda?
Tako rzecze ustawa "prawo o stowarzyszeniach" w art. 42 "Stowarzyszenie zwykłe nie może:
1) powoływać terenowych jednostek organizacyjnych;
2) zrzeszać osób prawnych;
3) prowadzić działalności gospodarczej;
4) prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego"

Dzień dobry,

tak, stowarzyszenie zwykłe nie może prowadzić działalności ekonomicznej czyli ani odpłatnej działalności pożytku publicznego albo działalności gospodarczej.

Pozdrawiam,
Monika Chrzczonowicz

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: piątek, 2 marca 2018, 14:24 
Witam,
trochę te zmiany 2017 ngo mnie pogrążyły... nie bardzo potrafię sobie uporzadkować pewne pojęcia. Od 2017 obowiązuje mnie jako stowarzyszenie (prowadzące działanosc wylacznie statutowa-kulturalna dział.artystów i muzyków) załącznik 6. W r-ku zysków i strat są wyszczególnione przychody z działalności nieodpłatnej i odpłatnej ale pożytku publicznego? Czy to dotyczy tylko tych organizacji OPP ze specjalnym statusem do 1% podatku, czy właśnie m.in takiego stowarzyszenia jak moje (to tyczy się wszystkich organizacji pozarządowych typu stowarzyszenia,fundacje itp)? Nie wiem czy tu powinnam rozbijac swoje przychody czy wykazać je łącznie w pozostałych przychodach statutowych. W księgowaniu chyba powinnam działalności rozbijać na odpłatne i nieodpłatne więc pózniej miałabym zbijac je w jednej pozycji pozostałe? Proszę o pomoc bo te określenia mnie zbiją...

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: sobota, 3 marca 2018, 16:59 
Załącznik nr 6 obejmuje wszystkie organizacje pozarządowe czyli wszystkie fundacje i stowarzyszenia, te ze statutem OPP jak i bez, także prowadzące działalność gospodarczą. Nazwa pożytku publicznego odnosi się do ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, pod którą podlegają wszystkie organizacje NGO. W ustawie tej m.in. wymienione są zadania ze sfery zdań pożytku publicznego.
Jeśli twoja organizacja prowadzi działalność odpłatną i nieodpłatną to musi je w tych pozycjach pokazywać oddzielnie. W punkcie Przychody z pozostałej działalności statutowej prezentuje się przychody nie mieszczące się w poprzednich punktach.

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach