Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor/ka Wiadomość
Zobacz profil
 Tytuł: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: środa, 7 lutego 2018, 20:00 
Offline

Dołączył(a): sobota, 3 lutego 2018, 15:40
Wiadomości: 1
Witam, mam do Państwa pytanie.
Zgodnie z publikacją: "Obecnie wszystkie organizacje, bez względu na to czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też nie, tak samo prezentują zysk lub stratę w sprawozdaniu finansowym. Zysk lub strata roku poprzedniego, jeśli nie została przeniesiona do funduszy, jest pokazywana w bilansie - nie jest dodawana do przychodów albo kosztów następnego roku.

W rachunku zysków i strat mamy więc wykazane tylko przychody i koszty bieżącego roku."

Jak mam zaprezentować w sprawozdaniu za 2017r. zysk z roku 2016?

Dziękuje i pozdrawiam


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Zobacz profil
 Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: poniedziałek, 12 lutego 2018, 18:39 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 12:07
Wiadomości: 1372
Lokalizacja: Wrocław
Wg mnie wszystko zależy od tego co zdecydował w uchwale organ zatwierdzający sprawozdanie za 2016 rok i dokonujący przeznaczenia zysku/ nadwyżki przychodów nad kosztami za tamten rok. Jeśli np. uchwała stanowiła o przeznaczeniu nadwyżki przychodów nad kosztami za 2016 rok na zwiększenie przychodów w 2017 roku, to musisz wykazać go łącznie z przychodami w RZiS za 2017 r. a nie w bilansie.
W bilansie wg załącznika nr 6 w poz. A. III Zysk /strata z lat ubiegłych wykazuje się tylko wtedy gdy nie została podjęta uchwała o przeznaczeniu zysku/ pokryciu straty przez odpowiedni organ i pozostaje on do rozliczenia na koncie "Rozliczenie wyniku finansowego" .

Oczywiście nie jestem autorem publikacji, ale myślę że o to mu chodziło.

Poza tym z uwagi na nowelizację ustawy o rachunkowości zysku za 2017 rok stowarzyszenia i fundacje nie mogą już przeznaczyć na zwiększenie przychodów roku następnego gdyż w rozumieniu ustawy nie są już jednostkami mikro o których mowa w art. 3 ust. 1a pkt.2 uor i tym samym nie mogą stosować przepisu art. 47 ust. 3a uor..


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: środa, 28 lutego 2018, 12:20 
Czyli jesli dobrze rozumiem, zysk za 2016 można jeszcze było przeznaczyć na przychody/koszty np. w marcu 2017r. poprzez podjętą uchwałę, a zysk/strata która "wyjdzie" za 2017r. już nie i będzie wykazywana w bilansie (pozcyja zysk/Strata z lat ubiegłych)zatwierdzanym w roku 2018 ?
Chce się upewnić, że dobrze to rozumiem, bo nie jasne jest dla mnie do końca od kiedy obowiązują już nowe przepisy odnośnie prezentacji wyniku finansowego.
Czy do początku 2017r. (i dotyczą już wyniku za 2016) czy dopiero po zakończeniu 2017r?
Obecnie już nie trzeba podejmować żadnej uchwały w kwestii zysku, jeśli nie przeznacza się go na fundusz statutowy?


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Zobacz profil
 Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: środa, 28 lutego 2018, 17:35 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 12:07
Wiadomości: 1372
Lokalizacja: Wrocław
marta napisał(a):
Czyli jesli dobrze rozumiem, zysk za 2016 można jeszcze było przeznaczyć na przychody/koszty np. w marcu 2017r. poprzez podjętą uchwałę,


Tak. Jeśli organizacja była w 2016 jednostką mikro to zysk/ nadwyżkę przychodów nad kosztami za 2016 r. miała obowiązek zgodnie z ustawą o rachunkowości przekazać na zwiększenie przychodów roku następnego lub funduszu statutowego. Zysk/nadwyżka która jest rozliczana w 2017 roku jest bezspornie zyskiem/nadwyżką jednostki mikro, pomimo że takiego statusu organizacja w 2017 roku już nie będzie posiadać.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości weszła w życie dopiero 26.01.2017 r. więc byłoby nielogiczne i niezgodne z prawem gdyby jedna organizacja przed dniem 26.01.2017 (przed wejściem w życie zmian) mogła podjąć uchwałę o przeznaczeniu nadwyżki na zwiększenie przychodów, a inna po tym terminie już tego nie mogła zrobić.

Cytuj:
a zysk/strata która "wyjdzie" za 2017r. już nie i będzie wykazywana w bilansie (pozcyja zysk/Strata z lat ubiegłych)zatwierdzanym w roku 2018 ?


Zysk/strata za 2017 rok powinien być wykazany w pozycji Bilansu Pasywa A.IV - Zysk(strata) netto.

W pozycji Zysk(Strata)z lat ubiegłych wykazuje się nierozliczony wynik finansowy w latach ubiegłych tj. np. z 2016 roku lub wcześniejszych latach w przypadkach gdy organ zatwierdzający nie podjął uchwały o przeznaczeniu go na zwiększenie przychodów/kosztów roku następnego lub funduszu statutowego lub gdy sprawozdanie nie zostało w ogóle zatwierdzone . Wtedy do czasu przeznaczenia/rozliczenia zysku/straty wynik będzie on tam prezentowany. Jeśli w waszej organizacji wynik finansowy w poprzednich latach był zawsze rozliczany to nie wypełniacie tej pozycji .

Cytuj:
Chce się upewnić, że dobrze to rozumiem, bo nie jasne jest dla mnie do końca od kiedy obowiązują już nowe przepisy odnośnie prezentacji wyniku finansowego.
Czy do początku 2017r. (i dotyczą już wyniku za 2016) czy dopiero po zakończeniu 2017r?


Cyt. "Art. 3. Przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od dnia 1 stycznia 2017 r."

Wynik finansowy za 2016 roku waszej organizacji może być zawarty w przychodach , kosztach 2017 roku lub w fundusz statutowym w zależności od podjętej uchwały w 2017 roku ew. pozostawać nierozliczony. Natomiast nowelizacja ustawy nie pozwala już przeznaczać zysku/straty za 2017 r. na zwiększenie przychodów lub kosztów roku następnego (2018) .

Cytuj:
Obecnie już nie trzeba podejmować żadnej uchwały w kwestii zysku, jeśli nie przeznacza się go na fundusz statutowy?


Uchwała o przeznaczeniu zysku powinna zostać podjęta. Trzeba go jednak zaliczyć do funduszy, bo nie ma innej możliwości. Natomiast niepodjęcie uchwały o przeznaczeniu zysku skutkuje tym ze pozostanie on na koncie 820 jako nierozliczony i sprawozdaniu za 2018 rok trzeba będzie go zaprezentować w pozycji Zysk(Strata)z lat ubiegłych. Teoretycznie nie można też dysponować tym zyskiem do czasu jego rozliczenia.

Co miałaś na myśli pisząc "jeśli nie przeznacza się go na fundusz statutowy?" ?


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: piątek, 2 marca 2018, 14:01 
nie jestem pewna czy mimo podjetej uchwaly za 2016 ze zysk zwieksza przychody 2017 mozna to zrobic-to juz nie jest zgodne z przepisami bo uchwala byla podjeta w 2017 a przepisy sie zmienily 15.12.2016 wiec raczej nalezy to zostawic jako nierozliczony z lat ubieglych a dopiero lacznie podjac uchwale teraz w 2018 za 2017 i 2016 ze przeznacza sie na fundusz sdtatutowy!


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Zobacz profil
 Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: piątek, 2 marca 2018, 19:06 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 12:07
Wiadomości: 1372
Lokalizacja: Wrocław
agatan8 napisał(a):
nie jestem pewna czy mimo podjetej uchwaly za 2016 ze zysk zwieksza przychody 2017 mozna to zrobic-to juz nie jest zgodne z przepisami bo uchwala byla podjeta w 2017 a przepisy sie zmienily 15.12.2016

Przede wszystkim nowelizacja ustawy weszła w życie czyli zaczęła obowiązywać od dnia 26.01.2017 r. a nie od 15.12.2016 r. To że ustawa została uchwalona w jakim dniu to nie znaczy że od razu obowiązuje.

W/w nowelizacja zgodnie z art. 4 weszła 26.01.2017 o czym mówią poniższe zapisy:

Art. 4. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)

___________________
1) Niniejsza ustawa w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z dnia 22 października 2014 r. zmieniającą dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy (Dz. Urz. UE L 330 z 15.11.2014, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 207 z 04.08.2015, str. 1).
2) Ustawa została ogłoszona w dniu 11.01.2017 r.

Cytuj:
wiec raczej nalezy to zostawic jako nierozliczony z lat ubieglych a dopiero lacznie podjac uchwale teraz w 2018 za 2017 i 2016 ze przeznacza sie na fundusz sdtatutowy!

Nie wiem kto CI podsunął taki pomysł na rozliczanie wyniku finansowego, ale mogę tylko stwierdzić że jest w ogromnym błędzie bo nie wynika to z żadnego przepisu ustawy.
Uchwałę o zwiększeniu funduszu statutowego dodatnim wynikiem finansowym za 2016 r. można było przecież podjąć także w 2017 roku , bo dopuszczały to zarówno przepisy obowiązujące w 2016 roku jak i od 2017 roku. Więc jeśli organizacja chciała przekazać WF za 2016 na fundusz statutowy to mogła to zrobić w 2017 roku a nie czekać do 2018 r. i zostawiać go jako nierozliczony w bilansie za 2017 r.


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: sobota, 3 marca 2018, 16:10 
Cytuj:
Co miałaś na myśli pisząc "jeśli nie przeznacza się go na fundusz statutowy?" ?


źle sformułowałam zapytanie. Aktualnie tylko i wyłącznie można zysk przeznaczyć na fundusz statutowy? Czy są jakieś inne opcje?
Czy zawsze musi być uchwała o sposobie rozliczenia wyniku finansowego?


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Zobacz profil
 Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: niedziela, 4 marca 2018, 00:09 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 12:07
Wiadomości: 1372
Lokalizacja: Wrocław
marta napisał(a):
Cytuj:
Co miałaś na myśli pisząc "jeśli nie przeznacza się go na fundusz statutowy?" ?


źle sformułowałam zapytanie. Aktualnie tylko i wyłącznie można zysk przeznaczyć na fundusz statutowy? Czy są jakieś inne opcje?
Czy zawsze musi być uchwała o sposobie rozliczenia wyniku finansowego?



Już wczesniej odpowiedziałem na Twoje pytanie. Przeczytaj dokładnie.


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: poniedziałek, 5 marca 2018, 09:18 
Faktycznie. Dziękuje.


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: wtorek, 20 marca 2018, 14:36 
Witam,
Wiele ten wątek mi wyjaśnia, ale mam jedno malutkie pytanko...
W jakiej pozycji RZiS teraz po zmianach w zał. 6 mam wykazać zysk z roku ubiegłego? Jako jakie przychody? Na pewno nie z odpłatnej działalności. Ale czy z nieodpłatnej czy pozostałej?

Bardzo proszę o pomoc


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich wiadomości

Szukaj:

Masz konto? Wpisz nazwę użytkownika i hasło

Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie