Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: środa, 7 lutego 2018, 20:00 

Witam, mam do Państwa pytanie.
Zgodnie z publikacją: "Obecnie wszystkie organizacje, bez względu na to czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też nie, tak samo prezentują zysk lub stratę w sprawozdaniu finansowym. Zysk lub strata roku poprzedniego, jeśli nie została przeniesiona do funduszy, jest pokazywana w bilansie - nie jest dodawana do przychodów albo kosztów następnego roku.

W rachunku zysków i strat mamy więc wykazane tylko przychody i koszty bieżącego roku."

Jak mam zaprezentować w sprawozdaniu za 2017r. zysk z roku 2016?

Dziękuje i pozdrawiam

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: poniedziałek, 12 lutego 2018, 18:39 

Wg mnie wszystko zależy od tego co zdecydował w uchwale organ zatwierdzający sprawozdanie za 2016 rok i dokonujący przeznaczenia zysku/ nadwyżki przychodów nad kosztami za tamten rok. Jeśli np. uchwała stanowiła o przeznaczeniu nadwyżki przychodów nad kosztami za 2016 rok na zwiększenie przychodów w 2017 roku, to musisz wykazać go łącznie z przychodami w RZiS za 2017 r. a nie w bilansie.
W bilansie wg załącznika nr 6 w poz. A. III Zysk /strata z lat ubiegłych wykazuje się tylko wtedy gdy nie została podjęta uchwała o przeznaczeniu zysku/ pokryciu straty przez odpowiedni organ i pozostaje on do rozliczenia na koncie "Rozliczenie wyniku finansowego" .

Oczywiście nie jestem autorem publikacji, ale myślę że o to mu chodziło.

Poza tym z uwagi na nowelizację ustawy o rachunkowości zysku za 2017 rok stowarzyszenia i fundacje nie mogą już przeznaczyć na zwiększenie przychodów roku następnego gdyż w rozumieniu ustawy nie są już jednostkami mikro o których mowa w art. 3 ust. 1a pkt.2 uor i tym samym nie mogą stosować przepisu art. 47 ust. 3a uor..

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach