Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 14 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Re: koszty pokryte dochodem z roku poprzedniego
WiadomośćDodano: wtorek, 15 maja 2018, 19:42 

Nie musisz się ze mną zgadzać. Zrobisz jak zechcesz. Ja przecież nie twierdzę że jestem wszystkowiedzący. Zawsze możesz zadzwonić na Krajową Informacje Skarbową tel. 801 055 055 lub 22 330 03 30 i tam ci wszystko wyjaśnią.
Interpretacje skarbowe to jedyne pewne źródło.

Natomiast w przypadku dotacji i składek członkowskich zwolnienie dotyczy przychodu z tych tytułów.
Zwróć uwagę jak jest skonstruowany przepis zwalniający składki i dotacje :

Art. 17. 1. Wolne od podatku są:

40) składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych - w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą;

47) dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach;

Z nich wynika ze przychód z tytułu składek i dotacji jest zwolniony i nie ma tam ani słowa o dochodzie.

Natomiast jak jest zwolniony dochód to przepis brzmi następująco:

Art. 17. 1. Wolne od podatku są:

4) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele;

Może ja coś niezbyt precyzyjnie piszę ale chyba zauważyłeś, że ciągle mielimy właściwie sprawę składek członkowskich które maja wystąpić u was w 2018 roku jako jedyne przychody. Ja tez doskonale wiem , że w innych przypadkach należny zwolnić dochód (przychód - KUP) a nie przychód.

Jeśli chodzi o wykluczenie kosztów ponoszonych ze składek z KUP to taką interpretację uzyskałem kilka lat temu telefonicznie z Krajowej Informacji Podatkowej (obecnie Skarbowa). Pani odczytała mi ich wykładnię w tej sprawie która to wyjaśniała ( wszystko to ci wcześniej swoimi słowami napisałem) że należy postępować tak jak z wydatkami z dotacji. Zresztą wiem że sporo osób się tym interesowało i do nich dzwoniło. Obecnie ten temat mnie nie interesuje bo nie mam przychodów ze składek członkowskich.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: środa, 16 maja 2018, 08:37 

Dzisiaj zadzwoniłem na infolinie Krajowej Informacji Skarbowej aby potwierdzić to co kilka lat wstecz powiedziano mi w sprawie kosztów poniesionych ze składek członkowskich na infolinii Krajowej Informacji Podatkowej. Usłyszałem to samo co przed laty tj. że koszty poniesione ze składek członkowskich nie stanowią KUP i nie należy ich wykazywać w CIT-8, natomiast cały przychód (dochód) z ich tytułu należny zwolnić w CIT-8/O.

Dopytałem też o sprawę wydatków poniesionych z dochodu zwolnionego w CIT-8/O za ubiegły rok. Sprawa ma się identycznie jak wcześniej to opisywałem. Wydatków poniesionych z w/w dochodu zwolnionego (jeszcze nie wydatkowanego w ub. r.) nie można w tym roku wykazywać w CIT-8 jako KUP. Byłoby to sprzeczne z ustawą.

Zachęcam do skorzystania z infolinii KIS jeśli uważasz że piszę bzdury. Może czasami jest tak ciężko się dodzwonić ale dziś rano udało się bez problemu.
22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 17 maja 2018, 14:05 
Dziękuję Ci pięknie. Miałam właśnie zadzwonić na KIS, żeby się dopytać, bo już mam mętlik w głowie. Dziękuję
Ci za cierpliwość i okazaną pomoc! Jakoś trudno mi było uwierzyć, że nie będzie żadnych KUP, skoro są wydatki.
Już zaczynam się w tym wszystkim gubić. Co jest NKUP, a co nie. Myślałam, że to dotyczy tylko dotacji.
Czy orientujesz się jeszcze na co zwracać uwagę w kwestii ustalania KUP odnośnie przychodów oprócz dotacji i składek w NGO?Pytam tak w razie jakby coś innego się jeszcze trafiło. Darowizny mam nadzieję, że nie.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 17 maja 2018, 17:04 

Tak u was wyszło. Skoro w tym roku wystąpią tylko przychody ze składek członkowskich to inaczej nie będzie.

Wydatki z darowizn mogą być KUP jeśli spełniają wymogi ustawy.

W razie czego pisz na forum w razie innych problemów. Spróbuję pomóc jeśli potrafię.

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 14 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach