Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Środki z Unii na działania niezwiązane jedynie ze środkami t
WiadomośćDodano: czwartek, 30 sierpnia 2018, 17:16 

Witam
Szukałam w różnych ustawach, publikacjach jak i tu na forum, niestety nadal mam wątpliwości. Otrzymaliśmy środki na działania Centrum Integracji Społecznej. W tym zarówno są koszty bieżące utrzymania, jak i zakup środków trwałych.
W pierwszej kolejności postanowiłam księgować dotację:
a) wypływ WB 130|702 Przychody dział. stat. nieodpłatnej

Nie jest to dotacja na zakup środka trwałego, ani prace rozwojowe, chociaż pośrednio w jej wydatkach zakup środka trwałego się pojawi. Dotacja jest na stworzenie i funkcjonowanie CIS, w tym, wynagrodzenia, energia i środki trwałe.

I w chwili zakupu środka trwałego chciałam księgować:
a) faktura 080/202
b) zapłata 202/130
c) OT 011/080 (tak księguję, ponieważ nie zawsze z chwilą kupienia środek trwały będzie przyjęty do użytkowania, stąd 080)
d) amortyz./umorzenie 401/070
e) 31.12 860/401
f) 31.12 702/860
g) kolejny rok: 800/860 (kwota amortyzacji)
h) kolejny rok: 860/800 (kwota dotacji)

Dodam: nie prowadzimy działalności gospodarczej, nie mamy dochodów opodatkowanych (póki co), więc nie mają dla nas znaczenia KUP, bo nie obliczamy podatku.

Jednak znalazłam zalecenia, aby koszty zakupu środków trwałych z dotacji księgować z kontem 840 Rozl. międzyokresowe przychodów.
Czyli:
a) umowa na 202/840
b) przelew 130/202
c) faktura 080/202
d) zapłata 202/130
e) OT 011/080 (tak księguję, ponieważ nie zawsze z chwilą kupienia środek trwały będzie przyjęty do użytkowania, stąd 080)
f) amortyz./umorzenie 401/070 i równocześnie 840/760 Pozost. przych. oper.
g) 31.12 860/401
h) 31.12 760/860
i) kolejny rok: 800/860 (kwota amortyzacji)
j) kolejny rok: 860/800 (kwota dotacji)

Wątpliwości?
Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 2 UOR na konto 840 rozl. międzyokr. przych. księguje się na nabycie i wytworzenie środków trwałych (...).
Owszem, w kwocie dotacji będą takie środki, ale sam wniosek o dofinansowanie nie ma takiego celu. Z chwilą otrzymania transzy (przelewu), nie wiem za ile kupię dany środek trwały, więc księgowanie a) umowa na 202/840
b) przelew 130/202 byłoby niemożliwe. Chyba że korygować to z chwilą zakupu środka trwałego??
Ponadto: sama dotacja była i mogła być skierowana TYLKO na cele statutowe, wyraźnie określone, dlatego nie widziałam powodu, by księgować ją na pozostałe przych. operacyjne, skoro wiem, że to na cele dział. statutowej nieodpłatnej.

Kolejna kwestia to:
znalazłam jedną interpretację podatkową, a której w pełni zasadnie i sensownie uznano, że stowarzyszenia nie będące podatnikiem podatku dochodowego nie muszą w ogóle amortyzować środków trwałych, bo do niczego im się to nie przyda. Z kolei amortyzacja sama w sobie ma zwiększać KUP, czego u nas się nie oblicza. I to prawda, ale przewiduje, że po okresie realizacji projektu (2 lata) nadal będziemy prowadzić naszą działalność, i na 95% wejdziemy w działalność gospodarczą jako stowarzyszenie. Więc żeby nie utrudniać sobie potem i nie mieć konieczności dokonywania korekt, amortyzacje postanowiliśmy obliczać i księgować.
Jednak biorąc pod uwagę prawo nasze i środków unijnych, które mówią, że amortyzacja środków trwałych zakupionych w ramach dotacji nie stanowi KUP, czy mogę ją ewidencjonować jak każdą inną amortyzację? czy zasadne byłoby jej wyodrębnienie z ewidencji jako koszty nie stanowiące KUP?
Konta takie posiadam, korzystam z programu Lefthand. Ale czy moje księgowanie z pominięciem konta 840 jest poprawne? I od razu na konto 702?

Pytanie nieco długie, ale drugi dzień zastanawiam się jak rozwinąć plan kont, zakupy w trakcie, a ja mogę jeszcze dokonać korekty księgowań wpływu środków i liczę na Wasza pomoc, bo wiem, że wiedze macie ogromną.
Dziękuję z góry i pozdrawiam.
Ola

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach