Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 5 ] 
Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: środki trwałe w stowarzyszeniu
WiadomośćDodano: czwartek, 24 marca 2016, 14:03 
Stowarzyszenie prowadzi wyłącznie dz.statutową. środki trwałe amortyzujemy wg uor. czy moge ustalić wartośc początkową śr.tr. od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne mogę ustalić np na kwotę 5000 zł, a od śr trwałych których wartość jest mniejsza od 5000 zł i większa od 500 zł dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych?


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Zobacz profil
 Tytuł: Re: środki trwałe w stowarzyszeniu
WiadomośćDodano: wtorek, 29 marca 2016, 20:33 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2016, 19:45
Wiadomości: 3
Tak tylko musi być to zapisane w polityce rachunkowości


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: środki trwałe w stowarzyszeniu
WiadomośćDodano: środa, 30 marca 2016, 18:35 
Basia napisał(a):
Stowarzyszenie prowadzi wyłącznie dz.statutową. środki trwałe amortyzujemy wg uor. czy moge ustalić wartośc początkową śr.tr. od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne mogę ustalić np na kwotę 5000 zł, a od śr trwałych których wartość jest mniejsza od 5000 zł i większa od 500 zł dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych?

Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać, że organizacje pozarządowe podlegają również przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 16d ust. 1 tej ustawy podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
Proszę również pamiętać , że co do zasady odpisów amortyzacyjnych (stanowiących koszty podatkowe) od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 16i ust. 1 updop).
Jeżeli będziecie amortyzować środki trwałe według zasad, o których napisałaś, pojawią się różnice pomiędzy kosztami podatkowymi i kosztami bilansowymi, ponieważ bilansowo komputer o wartości 4 000 zł będzie amortyzowany jednorazowo, a podatkowo przez ponad 3 lata (roczna stawka amortyzacyjna dla komputera to 30%).


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Zobacz profil
 Tytuł: Re: środki trwałe w stowarzyszeniu
WiadomośćDodano: czwartek, 31 marca 2016, 15:55 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 12:07
Wiadomości: 1337
Lokalizacja: Wrocław
Jeśli stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej to nie dokonuje amortyzacji podatkowej środków trwałych , gdyż wg ustawy o pdop amortyzacji podlegają wyłącznie środki trwałe wykorzystywane przy działalności gospodarczej.

Art. 16a. 1. Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W związku z tym stowarzyszenie może wydatki na zakupione środki trwałe zaliczać w całości do kosztów uzyskania przychodów w CIT-8, o ile spełniają warunki art. 15 ust. 1 i nie są wymienione w art. 16. 1 ustawy.

Natomiast jeśli chodzi o jednorazowe odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe to art. 32 ust. 2 ustawy o rachunkowości umożliwia ich dokonywanie od środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości. Ustalając w polityce rachunkowości tą "niską wartość" zarząd stowarzyszenia powinien mieć na uwadze art. 4 ust. 4 uor który stanowi:
Art. 4. ust. 4. Jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku określonego w ust. 1.

Poza tym zmiany należy wprowadzić zgodnie z art. 8 ust. 2 uor.


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: środki trwałe w stowarzyszeniu
WiadomośćDodano: piątek, 1 kwietnia 2016, 07:33 
A u Państwa w stowarzyszeniu jak amortyzujecie środki trwałe? Chodzi mi stowarzyszenia które nie prowadzą działalności gospodarczej, stosujecie zapisy ustawy o pdop, czy ustalacie sami wartośc początkową śr.trwałego wg uor? Pytam bo nie wiem jak ostatecznie postepować?


Zgłoś tą wiadomość
Góra
  
Cytuj  
Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 5 ] 

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich wiadomości

Szukaj:

Masz konto? Wpisz nazwę użytkownika i hasło

Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie  
cron