Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Re: zysk stowarzyszeni na koniec roku
WiadomośćDodano: wtorek, 20 marca 2018, 17:36 

Ja wykazałem w RZiS nadwyżkę przychodów nad kosztami za 2016 r jako przychód z pozostałej dz. statutowej w 2017 roku i wyjasniłem to w informacji dodatkowej. Na powstanie nadwyżki za 2016 mogły mieć przecież znaczny wpływ przychody z różnych źródeł np. przychody finansowe lub pozostałe przychody operacyjne, a nie tylko przychody z dział. nieodpłatnej czy odpłatnej. Więc wg mnie wykazanie tam tej kwoty jest jak najbardziej uzasadnione.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: środa, 20 czerwca 2018, 17:55 

Witam.
Jestem księgową jednostki budżetowej, ale od kilku miesięcy prowadzę księgi 7 osobowego stowarzyszenia, którego jestem członkiem.
W efekcie z 2017 roku została nam na rachunku bankowym kwota 150 zł ze składek członkowskich. Sprawozdanie zrobiłam na wzorze zał 6 do ustawy i wykazałam zysk netto w kwocie 150 zł (w sumie wpłat było na 200 zł, koszty bankowe pochłonęły 50 zł).
Z racji doświadczenia w JST prowadzę pełną księgowość, bo taką najlepiej znam. Jednak w stowarzyszeniach wynik finansowy prezentuje się inaczej niż w JST, i próbuje dojść tego, na jakich kontach zaksięgować wynik finansowy w nowym roku, tj. w 2018.
Pozostało mi na 31.12.2017: 130 Rach. bankowy 150 zł oraz 860 Wynik finansowy 150,00.
Co powinnam zrobić z wynikiem finansowym w 2018 rok, skoro wiem, że koszty prowadzenia rachunku, czyli koszty ogólnego zarządu wyniosły 50zł i nadal będę je ponosić (za prowadz. rachunku bankowego).
Opcje które znalazłam to:
a) zwiększenie funduszu statutowego "800" (ale czy mogę z niego pokryć stratę pojawiającą się w 2018 roku za prowadzenie rachunku?)
b) przeniesienie kwoty 150 zł na konto 820 Rozliczenie wyniku finansowego
c) przeniesienie kwoty 150 zł na konto 850 Rozliczenia międzyokresowe przychodów
d) pozostawienie kwoty 150 zł na wyniku finansowym - konto 860, czytając zasade od 2017 roku wyglądałoby, że tak powinno zostać.

Która z w/w opcji byłaby dla nas najlepsza? Dodam, że uchwała zarządu zostanie przyjęta tak, jak im podpowiem, Zarząd nie zna się na zasadach ewidencji, więc moim zadaniem będzie im wyjaśnić co jest w sprawozdaniach i pomóc podjąć decyzję, co powinniśmy zrobić aby było poprawnie.

Dziękuję z góry za odpowiedź i przepraszam, jeśli pytanie jest banalne, ale nadal się uczę pomagając im w ramach pracy bezpłatnej w ewidencji księgowej.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: środa, 20 czerwca 2018, 21:33 

Wasze Stowarzyszenie ma praktycznie dwie możliwości rozdysponowania wyniku finansowego za 2017 r. :

a) przeznaczyć wynik finansowy (zysk) na zwiększenie funduszu statutowego
b) pozostawić nierozliczony wynik finansowy .

Generalnie pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego powinnaś przeksięgować WF z konta 860 na konto 820 Rozliczenie wyniku finansowego.

W przypadku podjęcia uchwały o przeznaczeniu WF na zwiększenie Funduszu Statutowego z konta 820 przeksięgowujesz 150 zł na konto 800, a w przypadku decyzji o nierozliczaniu wyniku kwota ta będzie pozostawać na koncie 820 do czasu rozliczenia.
Przeniesienie wyniku za 2017 rok na konto RMP po nowelizacji uor jest już niemożliwe.

Z Funduszu Statutowego będzie można w 2019 roku pokryć ewentualną stratę powstałą za 2018 rok.

Wg mnie standardową decyzją będzie przeznaczenie wyniku na zwiększenie FS.
Jednak decyzja będzie zależeć od Walnego Zebrania. W stowarzyszeniach uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania i przeznaczeniu wyniku finansowego podejmuje Walne Zebranie a nie Zarząd. Zarząd powinien tylko zwołać walne i przedłożyć projekty w/w uchwał . Pamiętaj że musi to się odbyć do 30 czerwca, a w ciągu 10 dni od zatwierdzenia należy złożyć sprawozdanie do US.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 21 czerwca 2018, 16:40 

Dziękuję, upewniłam się co do moich założeń.
W tym roku, księgując koszty prowadzenia rachunku nadal księgowałam je
402(k. adm./dział. podst./k. prow.r-ku)/130,
więc jeśli pojawi się (a tak będzie) starta na 31.12.2018, będę mogła pokryć ją z Funduszu Statutowego mimo, że koszty dotyczą ogólnego Zarządu? Nazewnictwo poddaje mi wątpliwości, czy tak powinnam zrobić.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 21 czerwca 2018, 19:48 

Skoro masz wątpliwości z powodu nazewnictwa, to wytłumacz mi dlaczego typowe przychody statutowe jak np. składki członkowskie itp. są wydatkowane na pokrycie kosztów ogólnoadministracyjnych w tym m.in. na obsługę r-ku bankowego, a nie wyłącznie na pokrycie kosztów statutowych?

Potwierdzenie mojej informacji dot. pokrycia straty możesz np. znaleźć w książce autorstwa dr Katarzyny Trzpioły "Polityka rachunkowości 2017 z komentarzem do planu kont dla organizacji pozarządowych" ( wydana po nowelizacji uor) gdzie pokrycie straty na podstawie uchwały organu zatwierdzającego sprawozdanie jest wymienione jako jedna z typowych operacji na koncie Fundusz Statutowy.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 21 czerwca 2018, 20:01 

Twoje pierwsze pytanie jak najbardziej mi rozjaśnia kwestie nazewnictwa.
Co do publikacji: nie było mi potrzebne potwierdzenie Twoich słów, wierzę w to co piszesz, bo widzę Twoja aktywność na forum i podejście do tematu.
Ale swoją drogą: pewnie publikację zamówię, skoro ją polecasz.
Dziękuję jeszcze raz, pozdrawiam, Ola

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: czwartek, 21 czerwca 2018, 22:24 

Jeśli chodzi o publikację dr K. Trzpioły to nie miałem zamiaru jej Tobie polecać. Zresztą na pewno nie jest tania. Osobiście sam jej nie posiadam, ale kiedyś miałem możliwość ją przeglądać i wiem, że pokrycie straty jest tam wymienione jako typowa operacja na koncie FS. W trakcie pisania postu mając na uwadze Twoje wątpliwości przyszło mi do głowy aby wskazać jakieś wiarygodne źródło potwierdzające moje słowa i akurat przypomniała mi się ta książka.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: sobota, 23 czerwca 2018, 11:45 

Tym bardziej dziękuję. Dobrze widzieć, że jest gdzie zapytać i odpowiedź się dostaje, do tego w kilka godzin.
Dziękuję, pozdrawiam :-)

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Wiadomości: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach